Prisotnost prepovedane droge in njenih odjemalcev na ulicah ni ljubljanska posebnost, a očitno meščani zaznavajo porast tega pojava.
Kakšno nevarnost predstavljajo večje številke?
Boj proti prepovedanim drogam
Prijemi Mestne občine Ljubljana so znani: sofinanciranje programov, pretežno nevladnih organizacij, v okviru javnih razpisov; sofinanciranje programov, ki so namenjeni zmanjševanju škode zaradi drog tako za same uživalke in uživalce kot tudi za prebivalke in prebivalce mesta; sofinanciranje zavetišča za brezdomne uporabnice in uporabnike nedovoljenih drog; delovanje edine varne hiše za aktivne uporabnice nedovoljenih drog, ki so žrtve nasilja v Sloveniji; ter delovanje treh dnevnih centrov, ki omogočajo druženje in nudenje strokovne pomoči uživalcem nedovoljenih drog.
Občina sofinancira tudi preventivne programe, ki jih različne organizacije izvajajo v osnovnih in srednjih šolah za učence in dijake ter njihove starše.
Terensko delo
A očitno je večje število pritožb občank in občanov na račun motečega zadrževanja odvisnikov na različnih lokacijah v Ljubljani naredilo svoje.
Za letošnje leto so » naročili tudi okrepljeno terensko delo, katerega namen je priti v stik z osebami, ki se zadržujejo na javnih površinah in so moteče vedejo. Na ta način terenski delavci, na različnih lokacijah po mestu posameznikom nudijo:
- svetovanje,
- pomoč pri urejanju dokumentov,
- spremstvo na razne institucije (največkrat center za socialno delo),
- izpolnjevanje različnih vlog (vloge za nune bivalne enote, vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev),
- razdeljevanje higienskih pripomočkov.«
V mesecu avgustu so eno ali več oblik zgoraj naštetih pomoči nudili 76 osebam.