Na Ljubljanskem potniškem prometu so načrtujejo precej izboljšav, so povedali.
Tako naj bi kmalu bilo več novih rumenih pasov, kot so na Celovški in Dunajski, saj je s tem, kot pravijo na LPP, potovanje skrajšano za 3 do 5 minut.
Razmišljajo tudi o ureditvi večmodalnih prestopnih točk, nakupu 25 novih avtobusov na elektriko in 8 na vodik.
Prav tako bodo pregledali obstoječe avtobusne linije LPP, da bi videli, kje bi se jih dalo izboljšati ali spremeniti.
Večna gneča ob vstopanju na 'trolo'
A mnoge Ljubljančane in Ljubljančanke pri mestnih avtobusih moti to, da ni možen vstop pri vseh vratih avtobusa, tudi zadnjih, kot je običajno na mestnih avtobusih drugod po Evropi.
Velikokrat zadaj nihče ne stoji, na začetnem delu avtobusa pa ljudje vstopijo in se ne pomikajo nazaj, temveč se primejo in obstanejo.
Tako na prednjem delu avtobusa nastane gneča, skozi katero se je, po mnogih izkušnjah, včasih zelo težko prebiti. Medtem pa je običajno zadnji del avtobusa prazen.
Zaparkirana postajališča in zgibni busi
LPP glede tega odgovarja, da gre za težavo postajališč in tega, da so ljubljanski mestni avtobusi večinoma zgibni.
»Veliko postajališč ni neposredno na cestišču, temveč so narejena z izogibališči, ki so pogosto zaparkirana z osebnimi avtomobili, kar povzroči, da avtobus ob postanku ni pravilno poravnan.
Zaradi tega je zadnji del avtobusa lahko zalomljen, kar vozniku zmanjša preglednost nad postajališčem in potniki.
V takih primerih voznik prek ogledal ne more videti vseh potnikov, torej bi bilo vstopanje skozi vsa vrata preveč nevarno. S tem ukrepom želimo zagotoviti varno in urejeno vstopanje za vse potnike.«
Kmalu morda le še vstop pri prvih vratih
Od 16. septembra 2024 je sicer vstop na mestne avtobuse omogočen tudi pri drugih vratih oziroma prvih izstopnih vratih, kar je sicer malce zmanjšalo gnečo
»V zadnjem obdobju kljub rasti števila uporabnikov, ugotavljamo, da več kot 15 odstotkov potnikov ne validira svoje vozovnice.
Takšni nevalidirani vstopi izkrivljajo podatke in lahko povzročijo nepravilno razporejenost vozil, kar privede do gneče na določenih linijah, ki bi jo sicer lahko preprečili,« so pojasnili na LPP.
Javni potniški promet je subvencioniran, zato vsaka vožnja brez opravljene validacije pomeni izpad prihodkov, saj LPP kljub veljavni terminski vozovnici za tak prevoz ne prejme ustreznega plačila
Zaradi tega razmišljajo celo, da bi znova uvedli vstop le pri sprednjih vratih, pri vozniku.
»Če se delež validacij ne bo povečal, bomo primorani ukiniti možnost vstopa na druga vrata avtobusa in ponovno omogočiti vstop izključno pri prvih vratih, kjer je nadzor lažji.«