Zaradi zastojev pri dobavi cepiv je poletna koncertna sezona vnovič pod vprašajem. In čeprav nihče zagotovo ne ve kdaj se bodo dogodki brez omejitev znova zagnali – manj optimistične napovedi navajajo 1. oktober – se v vlade nekaterih evropskih državah že lotevajo priprav na zagon pomembne veje turistične panoge.
Nizozemska vlada pripravlja načrte za zagon festivalov s 1. julijem in hkrati ogranizatorjem omogoča zavarovalnino v primeru vnovičnih odpovedi dogodkov zaradi epidemije. Tako so ustanovili 300 milijonov evrov vreden sklad iz katerega bodo krili stroške organizatorjem koncertov v drugi polovici leta, če pride do vnovičnih prepovedi dogodkov. Koncertna industrija je v 2020 na globalnem nivoju utrpela 30 milijard dolarjev izgube.
Nizozemska ministrica za kulturo Ingrid van Engelshoven pravi, da "sklad predstavlja kopno na oddaljenem horizontu v katerega z negotovostjo strimijo organizatorji festivalov. Zdaj imajo oporo v novoustanovljenem skladu v katerem smo zbrali vsaj 300 milijonov evrov. Celotna industrija srečanj je obstala zaradi kornoavirusa. Te garancije so nujne za vnovični zagon." Do povračila stroškov so upravičeni odpovedani dogodki z več kot 3000 obiskovalci.
Dan po novici prodaja vstopnic poskočila
Novica je naletela na odličen odziv tamkajšnje javnosti, prodaja vstopnic je silovito poskočila z objavo o vrnitvi festivalov po 1. juliju, saj s poroštveno shemo organizatorji kupcem garantirajo vračilo kupnine v primeru odpovedi.
Lowlands, eden najbolj znanih tamkajšnjih festivalov, v bližnji prihodnosti napoveduje dva testna dogodka s po 3000 obiskovalcev, ki bodo morali ob vstopu na prizorišče pokazati negativni test na okužbo s covid-19.
Kaj pa v Sloveniji?
Nizozemska ni edini primer, kjer je vlada pokazala inciativo za povratek množičnih srečanj, tudi v Avstriji pripravljajo podoben 300 milijonski sklad, podobnemu zgledu naj bi sledili drugod, v Franciji je podoben mehanizem že v veljavi. Slovenski organizatorji so pozvali vlado k podobni jamstveni shemi že pri PKP8. Po njihovem izračunu bi za rešitev koncertnega sektorja v Sloveniji potrebovali le 10 milijonov sredstev, ki bi služila kot garancija za pokrivanje stroškov iz naslova odpovedanih prireditev, istočasno pa predlagajo rahljanje omejitev po vzoru trenutnega načrta v Avstriji. Predlog objavljamo spodaj: