dolenjskainfo
Ned, 11.5.2025 17:30
Ste že kdaj odprli pralni stroj in vas je pričakal zatohli vonj po vlagi namesto svežine? V naglici vsakdana se marsikomu zgodi, da pozabi oprana oblačila v stroju. A brez skrbi – za neprijeten vonj obstajajo hitre in učinkovite rešitve.

Zakaj oprana oblačila začnejo smrdeti?

Če perilo v stroju ostane več ur ali celo čez noč, se v vlažnem in temnem okolju začnejo razmnoževati bakterije in plesni. Mikroorganizmi se hitro razvijejo, še posebej če je v oblačilih ostanek detergenta ali mehčalca, kar dodatno poslabša vonj.

Preprost trik za osvežitev perila

Če so oblačila le rahlo postana, jih lahko preprosto operete še enkrat z dodatkom naravnih osvežilcev.

  • Beli kis: Dodajte eno do dve skodelici belega kisa neposredno v boben ali v predalček za detergent. Operite na toplem ali vročem programu, odvisno od materiala oblačil. Kis ima dezinfekcijski učinek in nevtralizira vonjave.
  • Soda bikarbona: V boben stresite pol skodelice sode bikarbone in ponovno zaženite pranje. Soda nevtralizira kisle vonjave in hkrati zmehča tkanino, zaradi česar bodo oblačila znova mehka in brez vonja.

Kako preprečiti, da se to ponovi?

  • Takoj po koncu pranja odprite vrata pralnega stroja.
  • Oblačila vzemite ven čim prej in jih pravilno posušite.
  • Če nimate časa, uporabite funkcijo osvežitve ali ožemanja, da zmanjšate vlago v tkanini.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Zakaj vaša oblačila po pranju ne dišijo sveže?

Ste oblačila vzeli iz pralnega stroja pravočasno, pa vas je vseeno pričakal neprijeten vonj namesto vonja sveže opranega perila? Tak pojav je pogost in lahko izvira iz različnih vzrokov – od nepravilnega vzdrževanja pralnega stroja do napačnega odmerjanja detergenta.

To so najpogostejši razlogi za neprijetne vonjave.

1. Bakterije in plesen v stroju

Vlažno in toplo okolje znotraj pralnega stroja ustvarja idealne pogoje za razvoj bakterij in plesni. Te se pogosto zadržujejo na gumijastem tesnilu in vratih stroja, zato ju je treba redno čistiti. Najboljše je brisanje tesnila takoj po vsakem pranju, sicer pa vsaj enkrat mesečno.

2. Ostanki detergenta

Če pretiravate s količino detergenta, lahko ta ostane na oblačilih. Ostanki ujamejo umazanijo in povzročajo neprijetne vonjave. Perilo naj bo oprano z ustrezno količino sredstva – do označene linije v predalu ali do oznake na dozirni krogli.

3. Nepopolno sušenje

Vlažno perilo, ki predolgo ostane v stroju ali ni dobro posušeno, lahko dobi vonj po vlagi. Oblačila vedno posušite takoj po pranju in poskrbite, da bodo pred zlaganjem popolnoma suha.

4. Preobremenjen stroj

Ko stroj preobremenimo, voda in detergent ne dosežeta vseh delov tkanine. Posledično ostane umazanija ujeta v vlaknih. Pralni stroj naj bo napolnjen le toliko, da se oblačila lahko prosto gibljejo.

5. Trda voda

Minerali v trdi vodi se lahko nalagajo na oblačilih in povzročajo vonj. Uporabite mehčalce vode ali detergente, prilagojene za uporabo s trdo vodo.

6. Ne pozabite na čiščenje gumijastega tesnila

Pod gubo tesnila se pogosto zadržujejo voda, tekstilna vlakna, lasje in celo drobni predmeti. To je idealno mesto za razvoj plesni in bakterij, ki se kasneje prenesejo na perilo – skupaj z neprijetnimi vonji ali celo madeži. Tesnilo očistite takoj po pranju, sicer pa vsaj enkrat na mesec, odvisno od pogostosti pranja in količine vode, ki se nabere v gubi.

Starejše novice