Prometni policist Miran Miholič že 20 let svoje delo opravlja tudi na motornem kolesu in na dveh kolesih izvaja vse policijske naloge, kot bi jih sicer z avtomobilom.
»Rešujemo tudi prometne nesreče in obravnavamo cestnoprometne prekrške, vse kar spada v sklop prometa,« pravi policist Miran Miholič.
Policisti običajno sedejo na motorna kolesa zgodaj spomladi in nato do pozne jeseni v eni motoristični sezoni na njih prevozijo tudi do 8000 kilometrov.
»Iz zimskega spanja na motorno kolo ni enostavno«
Postaja prometne policije Murska Sobota za policiste, ki med delom vozijo tudi motorna kolesa, vsako pomlad pripravlja posebna usposabljanja.
»Iz zimskega spanja na motorno kolo ni enostavno. Fantje pravijo na poligonu, da jih bolijo roke. Zakaj? Zato, ker so to določeni gibi. Moraš ti vseeno teh 250 ali 270 kilogramov obvladovati,« pravi inštruktor in vodja izmene Milko Osterc.
Motorno kolo za policista ni le prevozno sredstvo, ampak delovni pripomoček
Po teoretičnem delu sledi vadba na poligonu, kjer med drugim vadijo vožnjo v osmici in vijuganje med količki. Vse to namreč pomaga policistom pri tem, da bodo čimbolj obvladali motorno kolo, ki za njih ni le prevozno sredstvo.
»Motorno kolo je za prometnega policista kot neke vrste delovni pripomoček, zato je zelo pomembno, da se pred sezono tudi usposobijo za vožnjo,« pravi komandir Postaje prometne policije Murska Sobota Bojan Sabotin.
Z motornim kolesom lažje do problema
Policijska motorna kolesa se sicer precej razlikujejo od serijsko izdelanih. »To je predelava, montirane ima te modre utripajoče luči, sirene, dodatni akumolator in ozkejše kovčke,« razlaga inštruktor Milko Osterc.
Na motorju je ob navigacijski napravi nameščena tudi radijska povezava z opreativno komunikacijskim centrom. Policisti na motornih kolesih so v nekaterih primerih lahko učinkovitejši od običajnih patrulj v avtomobilih.
»Seveda, ob raznih zastojih na avtocestah in na ostalih cestah se z motornim kolesom lažje prebiješ do problema,« pravi komandir Bojan Sabotin.
Med vožnjo ugotavljajo prekrške in včasih tudi koga lovijo
Policijska vožnja z motornim kolesom je sicer precej zahtevnejša od običajnega motorističnega izleta.
»Mi se ne vozimo kot večina motoristov, se pravi da se pelje od točke A do točke B. Med vožnjo moraš še ugotavljati prekrške in včasih tudi kakega tudi kje loviti ali kaj podobnega. Se pravi je malo bolj naporno kot pa ostali motoristi, ki se vozijo naokoli,« pravi Milko Osterc.
»Bolj si okreten in hitreje prideš na kraj prometne nesreče«
Policisti se zavedajo, da lahko z motornimi kolesi marsikdaj hitreje posredujejo in pomagajo.
»Bolj si okreten, hitreje prideš na kraj prometne nesreče, medtem pa moraš biti tudi poseben pazljiv, kajti delo z motorjem je specifično delo za prometnika in tudi zahteva svoje napore,« pravi Miran Miholič.
Zato v teh dneh policisti vseh postaj prometne policije po državi vadijo na poligonih, da bodo lahko vse do jeseni čim bolj učinkovito opravljali svoje delo na cestah.