Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Ned, 8.12.2024 11:00
Z nekaj truda in pravilno nego bo vaša božična zvezda preživela praznične dni in krasila vaš dom še dolgo zatem. Če sledite našim nasvetom, bo ta simbol praznikov postal trajen del vaše domače dekoracije.

December je čas, ko so domovi okrašeni z lučkami, smrekami in tudi z rastlino, ki simbolizira praznično toplino. Govorimo seveda o božični zvezdi.

Njeni rdeči, beli ali rožnati listi so nepogrešljiv del praznične dekoracije, a le redki vedo, da ta rastlina ni zgolj sezonski okras. Z ustrezno nego jo lahko ohranite zdravo in cvetočo še dolgo po praznikih.

Božična zvezda je namreč znana tudi kot zahtevna sobna rastlina, saj ne prenaša hitrih temperaturnih sprememb, prepiha in prekomernega zalivanja. Čeprav mnogi rastlino po praznikih zavržejo, lahko ob pravilnem ravnanju zacveti celo naslednje leto.

Pa veste, kako poskrbeti, da bo božična zvezda tudi po praznikih uspevala v vašem domu? V nadaljevanju smo zbrali vse pomembne nasvete.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Pravi pogoji za uspevanje

Božična zvezda izvira iz tropskih območij Mehike, kar pomeni, da ji najbolj ustrezajo tople temperature in dobra svetloba. Kot navajajo strokovnjaki z ameriškega National Garden Bureau, mora biti rastlina postavljena na svetlo mesto, vendar ne neposredno na sončno svetlobo. Optimalna temperatura za njeno uspevanje je med 18 in 22 stopinj Celzija.

Pri skrbi za božično zvezdo je ključno, da rastilno ne izpostavimo prepihu. Postavite jo stran od oken, ki se pogosto odpirajo, in proč od radiatorjev.

Prav tako moramo vedeti, kako božično zvezdo pravilno zalivati. Zemlja mora biti namreč vedno rahlo vlažna, vendar ne premočena. Preveč vode lahko namreč povzroči gnitje korenin, medtem ko suša oslabi rastlino. Priporočljivo je, da odvečno vodo, ki se nabere v podstavku, redno odstranjujete.

Pogoste napake pri negi

Po podatkih britanskega Royal Horticultural Society je eden najpogostejših vzrokov za propad božičnih zvezd neprimerna oskrba po nakupu. Pri nakupu pazite, da je rastlina zaščitena pred mrazom. Že kratek stik s hladnim zrakom lahko povzroči, da začne odmetavati liste.

Prav tako bodite pozorni na znake bolezni ali škodljivcev, kot so rumenenje listov, ki lahko kaže na prekomerno zalivanje, ali bele mušice, ki so pogosti škodljivci pri sobnih rastlinah.

Z nekaj triki pa lahko božično zvezdo ohranite zdravo in lepo tudi po praznikih:

  • Odstranite ovenele liste: Redno odstranjujte suhe ali rumene liste, da ohranite rastlino vitalno.
  • Dodajte hranila: Po praznikih, ko začne rastlina izgubljati barvo, ji lahko dodate tekoče gnojilo za sobne rastline vsakih 14 dni.
  • Spomladansko obrezovanje: Če želite, da božična zvezda ponovno zacveti, jo spomladi obrežite na približno deset centimetrov nad zemljo in presadite v svežo zemljo. Poleti jo lahko postavite na prosto na senčno mesto.

Pa lahko božična zvezda res ponovno zacveti?

Da, vendar zahteva nekoliko več truda. Po mnenju strokovnjakov z University of Vermont je za ponovno cvetenje potrebno rastlini zagotoviti obdobje dolgih noči.

Tako poudarjajo, da mora biti božična zvezda oktobra in novembra vsaj 14 ur v popolni temi. Postavite jo lahko naprimer v omaro. Ta postopek spodbuja tvorbo značilnih barvitih listov.

Čeprav je božična zvezda znana kot simbol praznikov, je pomembno vedeti, da je njen sok lahko strupen za hišne ljubljenčke in ljudi. Ameriški ASPCA opozarja, da lahko zaužitje povzroči blage prebavne težave pri mačkah in psih. Zato rastlino postavite na mesto, ki ni dostopno vašim hišnim ljubljenčkom.

Komentarji (1)

Za zahtevne (ni preverjeno)

svetuzitka/za-njega/obrocki-za-penis/kompleti-obrockov

Starejše novice