Zdravniška zbornica Slovenije je v ta namen izdala smernice o uporabi zaslonov pri otrocih in mladostnikih.
Pretiravanje z uporabo mobilnih telefonov lahko vodi v resne težave, zato so zdrave omejitve ključne za vse člane družine. Čas pred zaslonom je potrebno uravnotežiti s telesno aktivnostjo na prostem.
Zdravstvene in vedenjske težave kot posledica prekomerne rabe zaslonov
Strokovnjaki opozarjajo na znake, ki nakazujejo, da gre pri otroku ali mladostniku za prekomerno rabo zaslonov in razvoj zasvojenosti:
- sprememba spalnih navad (pogosto zbujanje),
- sprememba prehranjevalnih navad (prehranjevanje ob zaslonu, nezdravo prehranjevanje),
- sprememba higienskih navad in manjša skrb zase,
- čustvena nihanja,
- čustvena reakcija (agresivna) ob onemogočanju aktivnosti pred zaslonom,
- izguba občutka za čas,
- upad pričakovanih dejavnosti (izostajanje od pouka, slabši šolski uspeh, manj pomoči doma),
- zapiranje vase,
- težave v medosebnih odnosih.
Koraki za preprečitev zasvojenosti
Prekomerno uporabo je mogoče zmanjšati z naslednjimi koraki:
- Ne zamenjajte pravih prijateljev in druženja v živo za mobilni telefon (nikomur ni všeč, da se nekdo med pogovorom z njim poleg ukvarja še s svojim mobilnikom).
- Med obroki pospravite telefon (posvečajte se temu, kar delate, kaj gledate, kaj jeste, s kom ste).
- Mobilni telefon naj ne nadomešča prave budilke (če imate alarm za bujenje nastavljen na mobilnem telefonu, je telefon prva stvar, ki jo vzamete v roke, ko se zbudite in hitro ste v skušnjavi, da takoj preverite dogajanje).
- Ponoči izklopite telefon zaradi sevanja (kar zadeva otroke, obstajajo hipoteze, da so otroci med 3. in 15. leta občutljivejši na elektromagnetna sevanja, zato je bolje, da čim manj uporabljajo mobilnike).
- Izognite se kompulzivni uporabi telefona (postajamo odvisni od informacij, ki nam, ko presežejo določeno količino ne koristijo več, ampak ustvarjajo stres).
- Ne zamujajte pomembnih dogodkov v življenju, ker morate biti vedno na telefonu (uporabljajte mobilnik namensko, ko točno veste, kaj vas zanima).
Spletno nasilje še vedno močno prisotno
Med uporabo zaslonov so otroci lahko izpostavljeni sovražnemu in žaljivemu govoru ter različnim oblikam spletnega nasilja in nadlegovanja ('cyberbullying'), neprimernim, nasilnim, strašljivim vsebinam, tudi takšnim, ki spodbujajo samopoškodovanje, samomorilnost ali nevarno vedenje.
Kot navajajo v smernicah, so otroci zaradi neizkušenosti lahka tarča spletnih plenilcev – zapletejo se lahko v neprimerne aktivnosti, kot je pošiljanje intimnih fotografij in posnetkov.
Ta dejanja se lahko končajo z izsiljevanjem, deljenjem vsebin ali celo javno objavo.