Vir: Pobude meščanov
Ljubljanainfo
Sre, 31.7.2024 18:00
V Ljubljani prakticirajo dve metodi – takšna so priporočila mestne občine.

Za Bežigradom so zaznali prisotnost platanove čipkarke, tujerodne invazivne vrste. Listi dreves so porumeneli, žuželke pa neumorno pikajo tamkajšnje stanovalce, četudi ti morda poprimejo za repelent.

Rumeno listje je sicer znak napada. Če je ta močnejši, se listje suši in prezgodaj odpada. Napadi se praviloma ponavljajo več let na istem drevesu, kar izčrpava drevo. Zaradi prezgodnjega odpadanja listov les jeseni ne dozori, drevje je bolj občutljivo na pozebo, sušo in druge stresne dejavnike v okolju.

Sob, 21.9.2024
Pri zaključnih oblogah iz keramičnih ploščic ali kamnitega materiala imajo fuge poleg funkcionalne tudi zelo pomembno estetsko vlogo.

Platanove čiparke so iz Združenih držav Amerike v Evropo zanesli preko preistanišča Genova, od koder se je, potem ko so jo leta 1964 odkrili v Padovi v Italiji, širila približno 70 kilometrov na leto. Tako so jo leta 1970 našli v Zagrebu, pet let pozneje pa še pri nas.

Danes je vrsta razširjena po vsej državi, vendar intenzivnost poškodb upada, verjetno zaradi vpliva naravnih sovražnikov.

Pri nas se pojavlja na ameriški platani, javorolistni platani in vzhodni platani.

»S sprotnim odstranjevanjem odpadlega listja platan v rastni dobi omejimo namnožitev platanove čipkarke v naslednjem letu. Mehanična redukcija stenic se izvaja z lupljenjem odmrlih plasti lubja v novembru, tako uničimo stenice na prezimovanju. Naštete metode so zaenkrat edine, ki jih priporočamo za zatiranje,« pravijo na Mestni občini Ljubljana.

Starejše novice