Vir: Instagram makrame_eipprova
Ljubljanainfo
Pet, 13.9.2024 20:00
Iskali smo posameznike in posameznice, ki vsako kavico izboljšajo z nasmehom, tiste natakarje in natakarice, ki si zaslužijo naziv najboljšega ali najboljše po izboru bralcev.

Bralke in bralci Ljubljanainfo ste izbrali: najboljši natakar v Ljubljani in okolici je Matej iz lokala Makrame na Eipprovi ulici v Trnovem, kjer se Gradaščica zliva v Ljubljanico.

Za začetek nekaj zanimivosti o samem lokalu, ki jih velja izpostaviti: parket izvira iz stanovanja, ki so ga prenavljali; stenska keramika je več desetletij ležala v kleti očeta arhitekta Andreja Mercine; skodelice pa so v pot v Makrame našle iz starinarnic in prek spleta.

Velika potrditev

A če se vrnemo k Mateju. Nominacija ga je »popolnoma šokirala«. Da gre za veliko potrditev, ni spregledal: potrditev, »da delam dobro in da to, kar delam s srcem in dušo, drugi opazijo«.

Čemu pa bi pripisal svojo priljubljenost pri gostih?

»Mogoče je gostom všeč, da sem dobre volje, nasmejan, z obiskovalci rečem kakšno besedo ali dve se morda vračajo dnevno zaradi te pristnosti, dobre postrežbe kot tudi dobre volje in energije ki jo vlagamo v Makrame. 

Trudim se, da je kvaliteta na prvem mestu, ne maram bližnjic, pa naj bo to priprava kave, serviranje sladice ali šejkanje odličnega koktejla. Ker sem po naravi iznajdljiv in mi veliko pomeni da ni vse rutinsko, konstantno prilagajamo in spreminjamo našo ponudbo, seveda pred tem testiramo in ko to ponudim gostom so navdušeni, včasih zato stopijo iz vsakdana in poskusijo kaj novega, drugačnega.

Gosti zagotovo opazijo mnogo stvari, verjetno tudi tiste, za katere mislimo da jih ne … Večkrat slišim pohvalo, da skrbim, da je team enoten, si med seboj pomagamo in delujemo usklajeno. 

Še posebej v sezoni, ko imamo v Makrameju veliko obiskovalcev, vedno pomagam svoji ekipi, jih učim kvalitetnega dela, prav tako pa je zelo pomembna tudi urejenost zunanjega vrta kot tudi notranjost Makrameja.«

Kakšen pa je po njegovem mnenju dober natakar oziroma natakarica?

»Delo natakarja je poklic, ki je stalno v stiku s strankami, je prvi obraz gostu. Delo mora zato opravljati z veseljem in dušo, saj se zelo hitro opazi, kdo je ustrežljiv in komu je delo napor, kdo ima na obrazu nasmeh in kdo turobne oči. 

Zavedati se je potrebno, da če delaš v tem poklicu, je včasih težko, saj ljudje pridejo v kavarno ali v bar običajno v sproščenem duhu, nekateri malo manj in zgodi se, da moraš stoično prenesti tudi kakšno kaprico (sitne) stranke na svoj račun. 

Dober natakar/-ica je takrat, ko ga veseli delo z ljudmi, ko uživa v pripravi napitkov in hrane, pozna ponudbo in svoje sposobnosti z vsakim dnem, tednom in letom izboljšuje, se neprestano uči in izpopolnjuje v področjih in kar je najbolj pomembno, da v svoje delo kapne kanček sebe. Z mozaiki vseh zaposlenih pa se lahko izriše celotna slika dobrega tema.

Bi izpostavil kakšnega kolega ali kolegico, ki si to s svojim dobrim delom zasluži?

»Mislim, da je res tistih pravih dobrih natakarjev malo, v mislih imam predvsem tiste natakarje, ki jim rečemo 'stara šola', ki so morda starejša generacija, a se jim vidi, da jim ta poklic leži, delo opravljajo v vsakem trenutku profesionalno, vestno in z dobro mero posluha za obiskovalce. 

To, da je dobrih natakarjev malo, izvira tudi iz trenutnega trenda pomanjkanja kadra, saj to potegne marsikaj za seboj. 

V Makrameju se bomo še naprej trudili, da bo naš team 'zdrav' in da bomo lahko vzor tudi drugim, obenem pa bomo še naprej razveseljevali stranke in jim dneve lepšali ob dobri kavi, dišečem rogljičku, dobremu koktejlu ali pregrešni sladici. Zagotovo pa moram pohvalil svoj team - brez njih Makrame ne bi bil Makrame, kot ga poznate do sedaj.«

Starejše novice