Na odseku med Peruzzijevo cesto in krožiščem pri nakupovalnem centru Supernova Rudnik so se začela dela.
Kot je znano, je Peruzzijeva cesta sicer še kar v redu, medtem ko se pri krožišču se strašno pogrezajo tla: če se peljete po cesti mimo nakupovalnega centra, morate peljati res počasi, saj vas zaradi prav valovite ceste lahko pošteno premetava.
Te težave trajajo že dalj časa in že pred časom se je občina lotila reševanja tega predela. Kot kaže, se je začela pogrezati še kanalizacija oziroma kanalizacijske cevi, saj so z občine sporočili:
»Na Jurčkovi cesti pilotiramo kanalizacijo. Namestili bomo 1500 pilotov, ki bodo podpirali kanalizacijske cevi in preprečevali pogrezanje.«
Zagotavljajo, da bodo v sklopu del uredili tudi cesto, vključno s površinami za pešce in kolesarje.
A dela pomenijo tudi zaporo cest, kot pišejo, sta zaprti tako Jurčkova cesta kot Ižanska cesta. Tako komentirajo okoliški stanovalci:
»Vse lepo in prav, da urejate, ampak treba se je držati rokov, vsaj približno. Domačini se domov ne moremo več priti normalno, kar čez noč zaprejo ulico in začnejo prekopavat naprej od tam, do koder naj bi bila popolna zapora.
Ne razumem, kako lahko zaprete dovozno cesto Jurčkova - Knezov štradon, da morajo stanovalci hiš, čez robnike z avti, da lahko pridejo domov. Vsaj za domačine, bi lahko uredili nek obvoz.
Da ne govorim, da začnejo ropotati že ob šestih zjutraj, sobote in nedelje, tako da se se za vikend ne moreš naspati! Kaj šele bo, ko se začne šola!«
»Nimam nič proti delu in izvajanju dela. Ampak organizacija pa na psu.
Kako lahko zaprete Ižanko in Jurčkovo? Vsi, ki so iz Iga in okolice, sedaj potujejo preko nakupovalnega centra. Iz garažne hiše trgovskega centra pa do uvoza na avtocesto sedaj potrebujem 40 minut. Zabit popolnoma cel Rudnik.«
Ukinili bodo 4500 greznic v Ljubljani!
»S projektom Čisto zate bomo stopnjo priključenosti na javno kanalizacijo v Ljubljani povečali na 98 odstotkov.
V sklopu projekta urejamo kanalizacijo na 261 ulicah, s čimer bo v Ljubljani ukinjenih 4500 greznic, iz katerih je odpadna voda doslej nenadzorovano prehajala v okolje in podtalnico.«
V avgustu 2017 je Evropska komisija pritrdila vlogi za pridobitev kohezijskih sredstev in tako prižgala zeleno luč za izvedbo tega velikega in zahtevnega okoljskega projekta z imenom Čisto zate.
Gre za največji kohezijski projekt, ovrednoten na 111 milijonov evrov, zanj bo Evropska komisija prispeva 69,1 milijonov evrov, 12,4 milijona evrov bo sofinancirala Republika Slovenija, preostanek sredstev pa bodo zagotovile občine.
Na kanalizacijsko infrastrukturo je namreč priključenih 270 tisoč prebivalcev ter industrijski in poslovni objekti.
Dolžina celotnega kanalizacijskega omrežja na območju Mestne občine Ljubljana in primestnih občin danes obsega 1.127 kilometrov, poleg Centralne čistilne naprave Ljubljana v Zalogu pa vključuje tudi 16 lokalnih čistilnih naprav.
Zaradi načrtovanega prostorskega razvoja mesta, sprememb predpisov s področja varstva okolja, preobremenjenosti obstoječega kanalizacijskega sistema ter dejstva, da je treba dograditi skoraj 12 odstotkov kanalizacijskega sistema, so projekt razdelili na tri sklope.
Prva je izgradnja povezovalnega kanala C0 v Mestni občini Ljubljana z nadgradnjo odvajanja komunalne odpadne vode v občinah Medvode in Vodice, druga je izgradnja 3. faze Centralne čistilne naprave Ljubljana in tretja dograditev kanalizacije v aglomeracijah nad 2000 PE v Mestni občini Ljubljana.