Darko Brlek, direktor in gonilna sila Festivala Ljubljana (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Pon, 2.9.2024 20:00
Prestolnica se tradicionalno od poletja poslovi, ko se konča Festival Ljubljana. Že 72. festival je z vrhunskimi kulturnimi dogodki znova dokazal, da je Ljubljana nepogrešljiva destinacija na evropskem kulturnem zemljevidu.
Otvoritev 72. Festivala Ljubljana (foto: Darja Štravs Tisu).

Festival Ljubljana je trajal od 20. junija do 3. septembra, nastopalo je več kot 6300 umetnikov.

Brlek: Država ne prispeva nič

Že na predzadnji novinarski konferenci se je razgovoril direktor Festivala Ljubljana Darko Brlek, ki je povedal, da je letošnji proračun za festival znašal sedem in pol milijona evrov

Za ta denar smo v Ljubljani imeli raznovrstni program, vključno s komornimi in simfoničnimi koncerti, baletnimi, opernimi in gledališkimi predstavami ter muzikali. Festival je zrcalil umetniško odličnost in bogato tradicijo, ki jo Ljubljana Festival ohranja že več kot sedem desetletij, smo lahko slišali.

O številkah je še povedal, da program pripravlja skupaj 24 sodelavci, 11 od teh jih plačuje Mestna občina Ljubljana, ostale pa Festival. Brlek je pohvalil ljubljansko občino, ki festivalu Ljubljana vedno prisluhne in jim skoraj v vsem ugodi.

Kot je Brlek poudaril, pa od države sredstev Festival Ljubljana ne dobi, saj je za državo festival »lokalnega pomena«.

Kljub zvezdam iz vsega sveta, ki tam nastopajo. 

Z anekdoto o politiku, ki mu je pomagal napisati dopis za ministrstvo, da bi vendarle kaj prispevalo za festival, a neuspešno, je orisal odnos države do Festivala Ljubljana. Potem je namreč ta politik postal minister in ko mu je poslal dopis, ki mu ga je pomagal sestaviti ta, ki je zdaj minister, ni dobil niti odgovora. 

Direktor Festivala Ljubljana Darko Brlek (foto: Bobo).

Kaj smo videli, slišali, občudovali – in kaj še bomo - letos?

Ljubljana Festival se je začel s koncertom Poletna noč, posvečen brezčasnim popevkam Ditke Haberl, Alenke Pinterič in Nece Falk, očaral občinstvo s pestrim programom zimzelenih skladb slovenske popevke. 

Sedaj se Ljubljana Festival približuje svojemu zaključku, ki se bo odvil 3. septembra v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma

Na tem slovesnem zaključku bo priznana pianistka Martha Argerich nastopila ob spremljavi Orkestra Slovenske filharmonije pod umetniškim vodstvom uglednega dirigenta Charlesa Dutoita. Ta izjemen koncert bo še zaokrožil letošnje bogato kulturno doživetje 72. Ljubljana Festivala.

Spartak (foto: Darja Štravs Tisu).

Koga smo videli v Cankarjevem domu?

Ljubljana Festival je tudi letos gostoval v Cankarjevem domu, kjer so se zvrstili nekateri najprestižnejši dogodki festivala. 

Ena izmed največjih uspešnic je bila uprizoritev Puccinijeve opere Tosca, kjer so v glavnih vlogah blesteli sopranistka Rebeka Lokar, baritonist Željko Lučić in tenorist Jonathan Tetelman, ki je v Ljubljano pripotoval iz slovite Metropolitan Opera (Metropolitanske opere) v New Yorku. 

Med vrhunce je sodila tudi baletna predstava Spartak v izvedbi The State Opera and Ballet Theatre Astana Opera, ki je s svojo energično koreografijo in močnimi čustvenimi nastopi navdušila občinstvo. 

Izstopajoča sta bila dva zaporedna koncerta Concerto Budapest Sypmhony Orchestra (Budimpeškega koncertnega simfoničnega orkestra). Prvi večer je orkester vodil dirigent András Keller, medtem ko je drugi večer dirigiral Aleksej Kornienko

Oba večera je kot solist nastopil priznani pianist Mihail Pletnjev, ki mu je z izvedbo vseh štirih klavirskih koncertov Sergeja Rahmaninova uspel izjemen glasbeni podvig. 

Juan Diego Florez (foto: Darja Štravs Tisu).

Na letošnjem Ljubljana Festivalu je ogromen pečat pustil Maggio Musicale Fiorentino (Majski glasbeni festival iz Firenc), čigar orkester je vodil sloviti maestro Zubin Mehta

Pod njegovo taktirko so z violinistko Lano Trotovšek izvedli nepozabne interpretacije klasičnih mojstrovin, ki so navdušile občinstvo. Operna hiša se je izkazala tudi z dvema uprizoritvama opere Il Trovatore (Trubadur), ki je nastala v sodelovanju z režiserko Stefanio Grazioli

Posebno pozornost je pritegnil tudi Gala večer svetovnih baletnih zvezd, ki je v Ljubljano privabil največje baletne zvezde z vsega sveta, med njimi primabalerino Svetlano Zaharovo

Ta izjemni večer je občinstvu ponudil redko priložnost, da v živo spremlja nekatere izmed najboljših baletnih plesalcev današnjega časa, ki so se predstavili v vrhunskih izvedbah klasičnih in sodobnih baletnih del. Izjemen dogodek je bil tudi koncert svetovno znanega tenorista Juana Diega Flóreza, ki je nastopil skupaj s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija pod vodstvom dirigentke Oksane Liniv.

London Symphony Orchestra (Londonskega simfoničnega orkestra) je pod vodstvom sira Antonia Pappana na dveh večerih izvedel mojstrovine Edvarda Elgarja, Gustava Mahlerja, Hectorja Berlioza, Frédérica Chopina in Gustava Holsta. Orkester je navdušil z bogato zvočno paleto, solista Vilde Frang na violini in Bruce Liu na klavirju pa sta s svojo virtuoznostjo dodala poseben pečat koncertoma.

Rade Šerbedžija (foto: Darja Štravs Tisu).

Do zaključka 72. Ljubljana Festivala se nam obetata še dva izjemna koncertna večera

Prvi se bo odvil nocoj, ko bo na oder Gallusove dvorane igrala Filarmonica della Scala (Filharmonični orkester milanske Scale) pod umetniškim vodstvom uglednega dirigenta Riccarda Chaillyja. 

Drugi koncert, ki bo slavnostni zaključek festivala, bo v izvedbi Orkestra Slovenske filharmonije z dirigentom Charlesom Dutoitom ter svetovno priznano pianistko Martho Argerich.

Zubin Mehta (foto: Darja Štravs Tisu).

V Križankah

Plečnikove Križanke so tudi letos ponujale osupljive poletne večere, obarvane z glasbo in plesom.

 Med vrhunce dogodkov na prostem sodi Zorba the Greek (Grk Zorba), ki so ga uprizorili baletni plesalci Opere Balet SNG Maribor ob spremljavi Simfoničnega orkestra in zbora Opere SNG Maribor. 

Ne smemo pozabiti tudi na spektakularno uprizoritev koncertne verzije Puccinijeve opere La bohème, s katero so se občinstvu Ljubljana Festivala predstavili mladi profesionalci iz Operne Akademije Pehlivanian in muzikal The Bodyguard, ki ga je za ljubljansko občinstvo pripravil režiser Mykal Rand s plesalci iz londonskega West Enda

Poleg že omenjenih dogodkov je festival ponujal tudi vrhunske glasbene nastope, med katerimi izstopata koncert, posvečen legendarnemu ameriškemu jazz pianistu Chicku Corei, ter koncert Španske noči. Oba nastopa je izvedel ADDA Simfónica Alicante (Simfonični orkester Avditorija Alicante) pod vodstvom Josepa Vincenta, v družbi izjemnih solistov, kot sta Paquito D'Rivera in Fabio Furia

Vlado Kreslin (foto: Katja Kodba).

Poletno gledališče Križank je bilo tudi prizorišče nepozabnih koncertov, kjer so nastopile največje legende slovenske in širše glasbene scene, katerih pesmi so že ponarodele, kot so Vlado Kreslin, Oto Pestner in Rade Šerbedžija

Med izjemnimi dogodki, ki so zazibali občinstvo, je bil tudi nastop zasedbe Bossa de Novo z brazilskim pianistom Césarjem Camargom, ki je predstavil svoj novi album. 

Križanke so gostile tudi koncert brazilske ministrice za kulturo, Margareth Menezes, ki je v sodelovanju z Branetom Rončelom ustvarila večer prežet z latino ritmi. 

Brane Rončel je s Festivalom Ljubljana sodeloval tudi pri organizaciji jazz koncerta leta, na katerem je nastopil Arturo O'Farrill & The Afro Latin Jazz Ensemble, ki je obiskovalce popeljal na nepozabno glasbeno popotovanje. 

Med vrhunskimi dogodki festivala je bil tudi Zappa Day in Ljubljana v izvedbi Ensembla Dissonance, posvečen legendarnemu skladatelju in glasbeniku Franku Zappi. 

a edinstven dogodek je združil različne umetniške interpretacije Zappinih del, vključno z nastopom vrhunskih solistov, kot so Vlatko Stefanovski in Blaž Šef. 

Na festivalu je svoj izjemen talent predstavil tudi Sofia Philharmonic Orchestra (Orkester Sofijske filharmonije), ki je izvedel koncert del skladatelja Johna Williamsa. Ta nastop je bil pravi preizkus virtuoznosti orkestra in je občinstvu ponudil čarobne trenutke filmske glasbe. 

Prav tako je Slovenski mladinski orkester pod vodstvom Žive Ploj Peršuh očaral publiko s svojo interpretacijo največjih filmskih uspešnic, ki so preplavile dvorano s svojo čustveno globino in zvočno močjo. 

V zadnjem tednu se je občinstvu predstavil tudi Uroš Perić, slovenski pianist, ki je obeleževal 20. obletnico svoje glasbene poti in koncert popestril z mednarodnimi gosti, kot je Cynthia Scott, Brad Leali in Connor Selby. 

Gala večer svetovnih baletnih zvezd (foto: Darja Štravs Tisu).

V ambientu Križevniške cerkve

Križevniška cerkev je tudi letos postala prizorišče intimnih glasbenih večerov. 

Med najodmevnejše dogodke sodi razprodan koncert V dvoje, na katerem sta navdušila Nuška Drašček in Marko Hatlak

Vredno je omeniti tudi koncert Claudia Arimanya, ki je s svojim virtuoznim igranjem na flavto očaral občinstvo. 

Poleg njega so v Križevniški cerkvi nastopili tudi izjemni glasbeniki, kot so Hartmut Rohde, Rick Stotijn, Radovan Vlatković, Ole Kristian Dahl, Emanuel Abbühl in Reinhold Friedrich, ki so s svojimi interpretacijami ustvarili nepozabne glasbene izkušnje. 

Na odru cerkve sta nastopila tudi duet Martina Janková in Christoph Berner, ki sta predstavila dela dveh najvplivnejših čeških skladateljev, ter duet Duettissimo, v katerem se prepletata glasbena talenta Dalie Dėdinskaitė in Gleba Pyšniaka. 

Vsekakor je izstopal tudi koncert Viva Vivaldi!, na katerem sta violinist Benjamin Ziervogel in flavtist Boris Bizjak s komorno zasedbo Ensemble Dissonance predstavila izjemno interpretacijo Vivaldijevih del. 

Program so dodatno obogatili koncerti, kot sta Ljubljana–Dunaj in Rokokojske variacije, ki sta festivalu dala še večjo umetniško širino. 

Posebno mesto v programu so zavzeli tudi brezplačni koncerti, na katerih so nastopili študentje Mojstrskih tečajev Festivala Ljubljana 2024, ki so potekali v avgustu. 

Mojstrski tečaji, pod vodstvom Branimirja Slokarja, so tudi letos mladim glasbenikom nudili priložnost za napredovanje v tehničnih spretnostih in umetniškem izrazu. 

Chick Corea (foto: Darja Štravs Tisu).

V Narodni galeriji in slovenski filharmoniji

Narodna galerija je letos gostila izjemen glasbeni dogodek, nastop Seongnam Philharmonic Orchestra (Filharmonični orkester iz Seongnama), pod vodstvom dirigenta Nanseja Guma, ki je poskrbel za odlično interakcijo z občinstvom. 

Na tem koncertu je Min Jio širila tradicijo korejske glasbe z igranjem na pipo, medtem ko je Maria Solozobova navdušila občinstvo s solističnim nastopom na violini. 

Slovenska filharmonija je z Ningbo Orchestra Symphony (Simfonični orkester iz Ningboja) poskrbela za veličasten zaključek prve polovice poletja, ki je obetajoče napovedal vrsto izjemnih dogodkov v drugi polovici festivala.

 Poleg tega je Orchestra Sinfonica del Conservatorio Vincenzo Bellini di Catania (Simfonični orkester Konservatorija Vincenzo Bellini iz Catanie), pod vodstvom Epifania Comisa, prispeval k vrhunskim glasbenim doživetjem letošnjega festivala z izvedbo del znanih kompozicij.

Na festivalu tudi likovna umetnost

Letošnji Ljubljana Festival je vključeval tudi bogat program na področju likovne umetnosti. 

XXVII. Mednarodna likovna kolonija, pod vodstvom selektorja Toma Vrana, je pritegnila umetnike z vsega sveta in omogočila mednarodno izmenjavo umetniških praks ter ustvarjalnih tehnik, ko so teden dni v osrčju Križankah ustvarjali ob drugem pestrem programu festivala. 

Mala likovna kolonija pa je otrokom nudila ustvarjalne delavnice, ki so teden dni spodbujale njihov mlad umetniški talent z različnimi ustvarjalnimi delavnicami. 

Poleg tega je razstava Hommage à Frančišek Smerdu: Šestdeset let kasneje v Križevniški cerkvi obeležila šestdesetletnico kiparjeve smrti in obiskovalcem omogočila poglobljen vpogled v bogato dediščino Frančiška Smerduja ter njegov pomemben prispevek k slovenski likovni umetnosti

Trubadur (foto: Darja Štravs Tisu).

Starejše novice