Električni skiroji so postali del našega vsakdana. Da sploh še pritegnejo pogled, gre nemalokrat zasluga ravnanjem njihovih voznikov in voznic, ki jim ne morejo biti v ponos.
Z njimi lahko vozijo tudi po peš coni, a s hitrostjo pešca.
Priljubljeni kot so, so tudi zaradi svoje praktičnosti. A se številni uporabniki ne zavedajo, da so enakopravni člani prometa, kar pomeni, da so dolžni spoštovati predpise kot kolesarji, pešci, motoristi in drugi vozniki.
To vodi do povečanega tveganja za nesreče. Tudi zaradi njihove hitrosti in neokretnosti.
Zgovorni so podatki ljubljanskega univerzitetnega kliničnega centra, kjer so v Urgentnem kirurškem blogu do 15. julija zaradi padca s skirojem obravnavali 165 poškodovancev. Te številke so, kot so poudarili, resnično zaskrbljujoče.
Zaenkrat lahko e-skiro vozi otrok, ki je dopolnil 12 let in ima izpit za kolo. Težava je, da se na izpitu za kolo otroci ne učijo tudi upravljanja z e-skiroji.
Tovarniška hitrost e-skiroja je trenutno do 25 kilometrov na uro, vendar pa tehničnega nadzora nad njimi ni, saj tehnični pregledi za njih ne obstajajo. In ker sodijo v kategorijo lahkega motornega vozila, policisti vinjenega uporabnika ne morejo pridržati.