V nedeljo bo najobsežnejši volilni dan v zgodovini samostojne Slovenije (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Pet, 7.6.2024 16:05
Na voliščih bosta dva volilna imenika: eden za glasovanje na evropskih volitvah, drugi za glasovanje na treh posvetovalnih referendumih.

Volivke in volivci bomo izbirali slovenske predstavnike v Evropskem parlamentu, ob tem pa odločali še o štirih referendumskih vprašanjih:  o ureditvi pravice do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, o uvedbi preferenčnega glasu za volitve v DZ ter o gojenju in predelovanju konoplje v medicinske namene in gojenju in posedovanju konoplje za omejeno osebno rabo.

Nedeljsko glasovanje bo potekalo kot običajno med 7. in 19. uro na 2981 rednih volišč in 55 volišč za glasovanje izven okraja stalnega prebivališča (tako imenovana omnia volišča). 

V tujini bodo volišča odprta na 31 diplomatsko konzularnih predstavništvih v 27 državah. Skupaj bo za izvedbo volitev skrbelo več kot 19 tisoč oseb.

Brez vabila z osebnim dokumentom 

Vsak volivec se sam odloči, katerih glasovanj se bo udeležil in koliko glasovnic bo prevzel.

Volivcem uradnega vabila ni treba imeti s seboj, zadostuje osebni dokument. Vpisali se bodo v ločena volilna imenika in prevzeli po lastni izbiri do pet glasovnic.

Pri referendumskih vprašanjih je mogoče oddati glas za ali proti. Na evropskih volitvah pa je na voljo tudi preferenčni oziroma prednostni glas. Volivke in volivci obkrožijo številko nad listo, za katero glasujejo, lahko pa na isti listi, kot so jo obkrožili, in ne na kakšni drugi, obkrožijo še številko pred kandidatom, ki mu namenjajo prednostni glas.

Na glasovnici za volitve poslank in poslancev iz Slovenije v Evropski parlament najdemo enajst list. 

Liste kandidatov so izpisane v naslednjem vrstnem redu:

1. Gibanje Svoboda (Irena Joveva, Matej Grah, Janja Sluga, Jure Leben, Tamara Vonta, Marjan Šarec, Maša Kociper, Vojko Volk in Uroš Brežan)

2. Slovenska demokratska stranka (Romana Tomc, dr. Milan Zver, Aleš Hojs, Franc Breznik, mag. Branko Grims, Franc Kangler, Alenka Forte, Karin Planinšek in Zala Tomašič)

3. Vesna – zelena stranka  (Vladimir Prebilič, Urša (Urška) Zgojznik, Klemen Belhar, Marike Grubar, Uroš Macerl, Andreja Marolt, Ibrahim Nouhoum in Saša Fras)

4. Demokratična stranka upokojencev Slovenije in Dobra država (Uroš Lipušček, Doroteja Novak Gosarič, Anton Balažek, Darinka Mravljak, Drago Bulc, Saša Pavček, Stojan Lipolt, Natalija Tripković in Bogomir Kovač)

5. Slovenska ljudska stranka (Peter Gregorčič, Nina Strah, Franc Bogovič, Sara Ahlin Doljak, Franc Pukšič, Mija (Marija) Aleš, Aljaž Barlič, Kaja Galič in Marko Balažic)

6. Nova Slovenija – krščanski demokrati (Matej Tonin, Katja Berk Bevc, David Klobasa, Mojca Erjavec, Mojca Sojar, Janez Cigler Kralj, Vida Čadonič Špelič, Jernej Vrtovec in Ljudmila Novak)

7. Levica (Nataša Sukič, Dan Juvan, Katja Sluga, Fahir Gutić, Zdenka Badovinac, dr. Luka Omladič, dr. Svetlana Slapšak, Tarra Stermšek Kristan in Luka Mesec)

8. Zeleni Slovenije (Klemen Grošelj, Nada Pavšer, Bogomil Knavs, Vesna Lavtižar, Milan Gabrovec, Valerija Korošec, Renato Volker, Mojca Šetinc Pašek in Aleksander Merlo)

9. Socialni demokrati (Matjaž Nemec, Mojca Kleva Kekuš, Aleksander Jevšek, Lucija Karnelutti, Matevž Frangež, Aleksandra Vasiljević, Primož Brvar, Neva Grašič in Milan Brglez)

10. Državljansko gibanje Resni.ca  (Zoran Stevanović, Polonca Frelih, Sabina Senčar, Bojan Potočnik, Neven Polajnar, Tanja Đurić Ribič, Katja Kokot, Stanko Pušenjak in Branko Gradišnik)

11. Nič od tega (Violeta Tomić, Darko Hribar, Tjaša Zorc Rupnik, Janez Stariha, Alenka Pečnik, Gregor Jankovič, Amadeja Kugl, dr. Tomaž Makovec in Alberto Avguštinčič)

Volite lahko zgolj kandidata

Na letošnjih volitvah bomo v Evropski parlament izvolili devet poslank in poslancev, enega več kot pred petimi leti. Glasujemo lahko za eno listo kandidatk in kandidatov. Za listo se glasuje tako, da se obkroži zaporedna številka liste, torej od 1 do 11.

Naj še enkrat poudarimo, da na listi, za katero glasujemo, lahko označimo enega kandidata ali kandidatko, ki mu/ji damo prednost pred ostalimi s te liste. To je preferenčni glas. 

Oddamo ga tako, da pred imenom in priimkom obkrožimo zaporedno številko. Preferenčni glas lahko oddamo le kandidatu/kandidatki liste, za katero glasujemo, sicer glasovnica ne bo veljavna.

Svoj glas lahko tako namenimo le listi ali pa listi in kandidatu. Možnost je tudi, le številko pred imenom kandidata oziroma kandidatke. V tem primeru se šteje tudi glas za listo, ki ji kandidat oziroma kandidatka pripada, glasovnica je torej veljavna.

Včeraj se je končalo tudi predčasno glasovanje. Po podatkih okrajnih volilnih komisij je vse tri dni skupaj predčasno glasovalo 3,7 odstotka upravičencev, kar je dvakrat toliko kot na evropskih volitvah pred petimi leti.

Starejše novice