Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Pon, 21.11.2022 19:00
Nekaj o tem, kako navidez preproste stvari odpirajo pot veličini in nečemu zanimivemu.

Generalna skupščina Združenih narodov je 21. november razglasila za svetovni dan televizije, prav tako pa na ta dan slavimo tudi svetovni dan pozdrava.

Svetovni dan televizije se praznuje že vse od leta 1997, in sicer na pobudo Združenih narodov, ki so 1996 (21. in 22. novembra) izvedli prvi svetovni forum o televiziji, na katerem so vsi vidnejši predstavniki iz medijskega okolja razpravljali o pomenu televizije v sodobnem svetu.

In zakaj sploh dan televizije?

Ta dan ni namenjen televiziji v smislu poveličevanja naprave, temveč se nanaša predvsem na vpliv, ki ga ima ta na ljudi in s tem na »vrtenje« celotnega sveta.

Dejstvo je, da televizija (in mediji nasploh) odločilno 'sodeluje' pri raznih procesih odločanja, saj odpira in razširja razna gospodarska, socialna in družbena vprašanja. 

Televizija je svoj veliki preboj doživela že v prvi polovici 20. stoletja, od takrat dalje pa s svojo informativno, izobraževalno in zabavno vlogo vidno vpliva na življenje posameznikov in skupnosti. 

V zasnovi je bila zamišljena kot prinašalka resnice, postala pa je še veliko več, sploh če pomislimo, da nam je dostopna ‒ povsod in v vseh oblikah. Morda na prvi pogled kontradiktorno, a televizija je resnično lahko (spet) nit, ki povezuje in pomaga pri rešitvah vsakovrstnih težav, s katerimi se sooča človeštvo. A kot pri večini stvari: modro in po pameti.

Obeležujemo tudi svetovni dan pozdrava

Danes pa praznujemo še en dan, to je svetovni dan pozdrava. Praznik ima celo daljšo tradicijo kot predhodnik, na videz povsem nepomemben dan pa v sebi skriva veliko več …

Praznik so prvič obeležili leta 1973, prav vsako leto znova pa nas (lahko) spomni, kaj je pozdrav. Pozdrav zbližuje. Ne samo, da je del (osnovnega) bontona, temveč prispeva tudi k boljšim medsebojnim odnosom.

Ta dan je bil zasnovan iz povsem preprostega razloga: dokazati, da se lahko vsi konflikti uredijo s pogovorom, ne nasiljem. 

Ker so bili v 70. letih spori med Egiptom in Izraelom precej močni, so se ljudje bali, da bi prišlo do nove vojne, a pravzaprav je bil »dan« ustanovljen kot odgovor na jomkipursko vojno, ki se je končala oktobra 1973. 

Dan, zaslužen za spodbujanje miru

Kar 21 dobitnikov Nobelove nagrade je potrdilo, da ima svetovni dan pozdrava veliko tendenco za ohranjanje miru in je hkrati tudi priložnost, da se tako posamezniki kot kulture povežejo in se zavežejo k mirnemu sobivanju. 

In kako proslaviti dan?

Povsem preprosto. Vse, kar je treba storiti, je v enem dnevu pozdraviti vsaj deset ljudi. Da pa bo vzdušje še bolj prisrčno, sosedom, znancem in tistim malo manj znanim zaželite še prijeten dan. 

Dan je namenjen temu, da odseva dobro voljo, pristnost in odprtost, vsi, ki so ta praznik soustvarili, pa so prav gotovo računali na to, da bo preprosta gesta pripomogla k bolj povezanemu svetu.

Starejše novice