Ljubljanski policisti ugotavljajo, da je prometna varnost v letošnjem letu slabša, kot pa je bila v enakem obdobju lani.
»Beležimo porast prometnih nesreč z najhujšimi posledicami. Tako so se v letošnjem letu zgodile štiri prometne nesreče, v katerih so štirje udeleženci umrli, v enakem obdobju lanskega leta je v prometni nesreči umrl en udeleženec. Večje je tudi število prometnih nesreč, kjer so se udeleženci huje in lažje telesno poškodovali,« so sporočili.
Med najpogostejšimi vzroki za prometne nesreče je še vedno neprilagojena hitrost v povezavi z vožnjo pod vplivom alkohola ter druge nepazljivosti voznikov, kot so nepravilna stran in smer vožnje in nepravilni premiki z vozilom.
»Na vse udeležence apeliramo, da vozijo v ustreznem psihofizičnem stanju, saj alkohol, prepovedane droge, psihoaktivna zdravila in druge psihoaktivne snovi ter utrujenost, bistveno vplivajo na varno udeležbo v cestnem prometu.
Vse udeležence v cestnem prometu opozarjamo, da alkohol ne sodi za volan, saj je prav ta največkrat soodgovoren za nastanek prometne nesreče, ki se pogosto končajo z najhujšimi posledicami ali s smrtjo. Alkohol pri vozniku poslabša sposobnost zaznavanja, napačne ocene razdalji, počasnejše reakcije, motnje pri ravnotežju, zožen zorni kot in podobno.
To v cestnem prometu pogosto pomeni izzivanje nevarnosti, kot so prepočasna ali prehitra vožnja, težje obvladovanje ali spreminjanje smeri vožnje, vožnja v rdečo luč na semaforju in podobno.«
Zanemariti pa ne gre niti vpliv vremena, saj so vozišča večino časa mokra in spolzka, zaradi krajšega dneva pa so bolj izpostavljeni šibkejši udeleženci v prometu, kot so pešci, kolesarji in vozniki e-skirojev. Slednji pogosto tudi ne uporabljajo luči ali odsevnih teles, zaradi česar so slabše vidni.