Vse poškodbe so nastale s predelanimi pirotehničnimi sredstvi, je povedal Sebastian Mohorič, vodja Sektorja splošne policije v Upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Pon, 6.1.2025 12:50
UKC Ljubljana in policija sta danes predstavila zaskrbljujoče podatke. Brez roke sta ostala otroka, stara okoli deset let.

Vodja sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije na Generalne policijske uprave Sebastian Mohorič in vodja urgentnega kirurškega bloka Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Uroš Tominc sta danes predstavila podatke do vključno 3. januarja o policijski obravnavi kršitev uporabe pirotehničnih izdelkov in zdravstveni obravnavi posledic uporabe, ki so jih zabeležili v času praznikov.

Prvi je podatke predstavil Mohorič, ki je poudaril, da policija vse leto spremlja število ukrepov in zasegov pirotehnike, v času novoletnih in božičnih praznikov pa so nadzor tudi letos še povečali.

Najbolj skrb vzbujajoč je podatek, da so večino kršitev izvedli mladoletniki.

Zaznali so tudi povečan nakup pirotehnike prek spleta in večji zaseg pirotehnike v šolah. Največ poškodb se je zgodilo s prepovedanimi pirotehničnimi sredstvi, je podaril Mohorič.

Skupno je policija zabeležila 120 kršitev, od tega so 115 kršitev izvedli mladoletniki ali otroci. 

V 11 primerih so obravnavali poškodbe, od tega tri hude in osem lažjih. Od teh osmih s hujšimi poškodbami je bilo sedem mladoletnikov.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Foto: Bobo

Zasegi: mladoletniki so imeli pri sebi več sto kosov

Neverjetne so tudi številke o zasegih pirotehnike. 

V Novem mestu so mladoletniku zasegli 646 pirotehničnih sredstev F2 in F3. Prav tako mladoletniku so v Novem mestu na prireditvenem prostoru zasegli okoli sto pirotehničnih sredstev.

Dvema mladoletnikoma iz Kopra so zasegli okoli 300 petard, 14-letniku pa kar 475 pirotehničnih sredstev.

Zaradi odvržene petarde zgorela hiša

V Ljubljani je pri uporabi dovoljene pirotehnike zagorela hiša, potem ko se je pirotehnično sredstvo ob prižigu prevrnilo in je zagorelo podstrešje.

Požar zaradi pirotehnike so obravnavali tudi v Mariboru, kjer je zaradi odvržene pirotehnike v zabojnik za smeti, ki je zagorel, zagorel še nadstrešek, pod katerim je bil zabojnik postavljen.

Škode je za več deset tisoč evrov.

Foto: Bobo

Dva otroka ostala brez rok, eden s hujšo poškodbo glave, četrti z opeklinami

Nato je tragične podatke predstavil še Uroš Tominc, vodja urgentnega kirurškega bloka Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Ob tem, da opažajo manj poškodb s pirotehničnimi sredstvi, pa so v urgentnem kirurškem bloku v zadnjih desetih letih še opazili, da so poškodbe zato bolj hude, kot so bile pred desetimi leti.

»Če smo v prejšnjih letih opažali, da so bili poškodovani tudi starejši, mislim, da smo imeli dve leti nazaj poškodovanca, ki je bil star 64 let, letos nismo imeli nobenega, ki bi bil starejši od 15 let.«

V ljubljanskem kliničnem centru so obravnavali štiri poškodbe, od tega kar tri hude. Vse poškodbe pa so utrpele osebe, mlajše od 15 let.

»Dva sta izgubila roko, vse prste, vključno z dlanjo, eden je utrpel hudo poškodbo glave, najverjetneje tudi izgubo vida vsaj na eno oko, četrta poškodba je bila lažja, a se je zgodila zaradi uporabe doma narejenega pirotehničnega sredstva,« je povedal Tominc.

Namignil je, da gre pri izgubi roke z dlanjo, ki se je zgodila dvema mladoletnikoma, za otroka, stara deset let. 

»Šok staršev in soočenje z novo realnostjo je boleče. Otrok je brez uporabne roke invaliden, rehabilitacija pa traja tudi več let,« je še povedal.

»Verjetno si zelo težko predstavljamo, kaj pomeni izguba roke za nekoga, ki je star deset, 11 let. Zaznamovan bo za celo življenje, zaradi zelo, če lahko temu tako rečemo, užitka.«

Omenjen štiri poškodbe so obravnavali le v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, je še poudaril Tominc.

Oba, tako Mohorič kot Tominc, ob tem pozivata starše in šole k večjemu ozaveščanju mladih. 

Ugotovila sta, da bo treba poseči po kanalih družbenih omrežij, kot so Instagram, Tik Tok in podobno, ki jih uporabljajo mladi, da bi jih dosegli. 

»Morda tudi pokazati kakšno sliko posledic,« sta še povedala.

Komentarji (1)

Maks (ni preverjeno)

Obvezno je potrebno petarde klasirati kot eksplozivno telo in metanje ( v naseljih) kot poizkus napada z eksplozivnim telesom. Denarne kazni se naj začnejo pri 50.000 + , v primeru poškodbe pa naj bo zdravljenje samoplačniško

Starejše novice