Po mirnejših poletnih tednih se življenje vrača v prestolnico, z njim pa tudi prometne konice, dolga čakanja na avtobuse in nezadovoljstvo potnikov.
Čeprav september še ni prišel, so se na ljubljanskih cestah že pojavile velike prometne obremenitve.
To nakazuje, da se je glavnina poletnih dopustov končala, tako se Ljubljana znova polni.
Povečan promet je predvsem v nakupovalnih središčih in na prometnicah, ki vodijo do tja, saj starši z otroki kupujejo šolske potrebščine, oblačila in drugo opremo za novo šolsko leto.
V prestolnico se vračajo tudi študenti, ki pred začetkom študijskega leta iščejo stanovanja in sobe.
Izkušnje meščanov
O posebej kaotičnih razmerah je v ponedeljek na Redditu poročala Ljubljančanka, ki je zaradi težav s stopalom želela iz Bežigrada proti središču mesta.
Kot je zapisala, avtobusa ni bilo kar 40 minut. Ko je ta vendarle pripeljal, so lahko potniki vstopili le pri srednjih vratih, vozilo pa naj bi bilo povsem polno.
»Natlačeni smo bili huje kot sardele. Popoln kolaps sistema. Ko se nekje nekaj zgodi, odpove celo mesto,« je opisala svojo izkušnjo.
Po njenih navedbah je na Dunajski cesti stalo več kot 20 avtobusov, nepremična kolona pa naj bi segala od Bavarskega dvora do Drame.
Zaradi zastoja v središču so avtobusi posledično manjkali tudi na drugih delih svojih tras.
Sumijo, da so težave povezane z deli na križišču
V razpravi so nekateri uporabniki kot možen razlog za prometni kaos navedli dela na območju križišča Dunajske, Tivolske in Slovenske ceste. Eden od komentatorjev je zapisal, da je bil del ceste proti železniški postaji zaprt že prejšnji teden.
»Avgusta smo, kaj bo šele septembra in oktobra,« se je vprašal eden od sodelujočih v razpravi.
Drugi je težavo ponazoril nekoliko bolj slikovito: »Danes so avtobusi popolnoma neuporabni, prej pridem vzvratno.«
Več uporabnikov je opozorilo, da je velik del linij Ljubljanskega potniškega prometa speljan skozi središče mesta. Ko se promet ustavi na enem od ključnih križišč, zato zamude hitro zajamejo skoraj celotno avtobusno omrežje.
»Bog ne daj, da bi kakšna linija šla mimo centra. Center je vozlišče skoraj vseh linij in ko se zamaši, ima težave vse, kar gre čezenj,« je opozoril eden od komentatorjev.
Bi pomagali obvozi?
Del razprave se je vrtel tudi okoli vprašanja, zakaj LPP ob večjih zastojih ne uvede obvozov vsaj za nekatere linije. Potnica, ki je začela razpravo, meni, da trenutne razmere kažejo, da odločevalci javnega prevoza najverjetneje ne uporabljajo redno.
Drugi so opozorili, da je območje Bavarskega dvora zaradi svoje lege težko obvoziti. Avtobusi bi morali po precej daljših poteh, potniki, ki čakajo v središču, pa bi v primeru preusmeritev ostali brez povezav.
Nekateri komentatorji so del odgovornosti pripisali tudi voznikom osebnih avtomobilov, ki zapeljejo v polno križišče in ga ob spremembi semaforja blokirajo.
Drugi menijo, da bi morala Mestna občina Ljubljana skupaj z LPP prometni režim in vozne rede bolje prilagajati napovedanim cestnim zaporam.
Podobne težave so izpostavili tudi uporabniki linij 3 in 3B, ki naj bi v času zastojev na avtobus čakali od 30 do 40 minut. Več sodelujočih je opozorilo, da se zamude in prihod več avtobusov iste linije zaporedoma pojavljajo že vrsto let.
Razprava odpira vprašanje, kako odporen je ljubljanski javni prevoz na cestne zapore in nenadne zastoje. Če lahko težave na enem ključnem križišču povzročijo zamude po večjem delu mesta že avgusta, se številni potniki upravičeno sprašujejo, kaj jih čaka septembra, ko se bodo na ceste vrnili še šolarji, dijaki in večina zaposlenih.