Prejšnji teden smo preverili ponudbo češenj in njihovo ceno na Osrednji ljubljanski tržnici, tokrat pa smo obiskali še tržnico v BTC-ju.
Kje so bile češnje obrane in kakšna je njihova cena?
Na osrednji ljubljanski tržnici so se prejšnji konec tedna prvič letos pojavile češnje. Kot vsako leto so prve prispele iz Goriške, natančneje iz Vipavske doline in Brd. Nekateri prodajalci so ponujali tudi češnje iz Italije.
Cenovni šok
Za kilogram slovenskih zgodnjih češenj je bilo pretekli konec tedna na centralni tržnici treba odšteti med osem in deset evrov.
Ena od stojnic jih je ponujala po šest evrov, a na vprašanje, zakaj je cena nižja, niso želeli komentirati. Šest evrov je bila tudi najnižja cena za kilogram italijanskih češenj.
Prodajalci češenj iz Brd kupce opozarjajo na zavajanje
»Prejšnja leta so na marsikateri stojnici prodajali uvožene češnje iz Španije in Italije. Tržili so jih kot slovenske. V tujini so jih kupili ceneje, nato pa v Ljubljani prodajali kot domače. To je zavajanje kupcev. Mi imamo certifikat, da so naše češnje res iz Brd. Vsak kupec ima pravico zahtevati dokazilo o izvoru,« so poudarili.
Zato je pomembno, da kupci pri prodajalcu preverijo poreklo, najbolje, da zahtevajo certifikat o izvoru.
Kaj pa cene v BTC-ju?
Preverjali smo jih v sredo. V nasprotju s pričakovanji cene slovenskih češenj še niso padle. Domače – iz Brd in Vipavske – so prodajali po osem in celo deset evrov za kilogram.
Domače češnje so bile na voljo le na nekaj stojnicah. Preostanek ponudbe so predstavljale uvožene češnje, ki pa niso bile bistveno cenejše.
Najcenejše češnje iz uvoza so stale šest evrov za kilogram, večinoma pa so jih prodajali po osem evrov na kilogram.
Najdražje – zanimivo – so bile prav tako iz uvoza, in sicer iz Italije. Njihova cena je znašala kar 12 evrov za kilogram.
Opazili smo, da so imeli vsi prodajalci verodostojne podatke o poreklu sadja.
Bo vreme krivo za visoke cene?
Ena od prodajalk na tržnici v BTC je povedala, da letos cene češenj morda sploh ne bodo bistveno padle, saj utegne biti pridelek manjši zaradi vremena.
»Ravno prej sem se po telefonu pogovarjala s pridelovalcem iz Brd, pri katerem odkupujemo češnje. Tam te dni trepetajo pred nevihtami, dežjem, vetrom ... Vse to lahko močno vpliva na letino. Če bo vreme res zagodlo, potem cene ne bodo bistveno nižje,« je pojasnila.