Ste že bili kdaj v kakšnem večjem evropskem mestu? Ste tam uporabili javni prevoz - avtobuse, tramvaje, podzemno železnico?
Če ste odgovorili pritrdilno, potem ste najverjetneje že preizkusili sistem plačevanja za enkratne vozovnice z brezstično plačilno kartico, ki vam omogoča tudi prestopanje na različne linije.
Zakaj tega sistema niso uvedli tudi v Ljubljani, čeprav implementacija ne bi bila tako zahtevna?
»Pozdravljam, da LPP kočno uvaja brezstično plačevanje. Vendar pa je ta rešitev trenutno samo polovična. Ob tem načinu plačila ni možno prestopanje. V Londonu imajo način plačila s kartico, dnevno cenovno kapico in prestopanje že deset let, enak sistem s prestopanjem in kapico sem v minulih dneh preizkusili tudi v Brnu in Ostravi na Češkem. Zanima me, kaj je v ozadju odločitve o uvedbi te zastarele in potniku neprijazne rešitve, da prestopanje ni možno,« je zapisal občan, ki je od odgovornih zahteval pojasnilo.
Z občine odgovarjajo, da se s temi navedbami ne strinjajo.
»Ne bi se strinjali, da je storitev zastarela, saj je izdelana po najnovejših standardih, ki veljajo za EMV transakcije. Prestopanje v obdobju 90 minut je ugodnost, ki jo omogočamo uporabnikom sistema Urbana. Tudi prenovljena aplikacija Urbana omogoča enostavno nalaganje denarnih sredstev s plačilnimi karticami obeh najbolj razširjenih shem, pri čemer aplikacija omogoča, da se plačilna kartica shrani v sistem Urbana in ima tudi funkcijo avtomatskega polnjenja v primeru prenizkega stanja (t. i. auto top-up).«
Gre torej predvsem za to, da si občina želi, da kartica in aplikacija Urbana ostaneta funkcionalni.
»Verjamemo, da vsi redni uporabniki storitev LPP do omenjene ugodnosti prestopanja dostopajo izjemno enostavno, hkrati pa jim uporaba aplikacije Urbana omogoča še številne druge dodatne funkcionalnosti, ki jim bistveno olajšajo uporabo javnega potniškega prometa,« so še zapisali.
KDAJ ŠE PA KATERA OBČINA V SLOVENIJI NI BILA TRMASTA, POGOLTNA IN HINAVSKA...?