Foto: MOL
Ljubljanainfo
Sob, 16.3.2024 11:30
Tamkajšnji podjetniki tožijo občino.

Oktobra lani je ljubljanska občina na Ulici bratov Učakar namestila potopne stebričke, s čimer je omejila lokalni motorni promet, kar je sprožilo veliko nezadovoljstvo med prebivalci Kosez. 

Starejša občanka, s katero se je pogovarjal N1, je izrazila svoje nezadovoljstvo: »To je kot geto Koseze,« je dejala. 

Nova prometna ureditev, ki so jo predlagali člani četrtnega sveta v sodelovanju z nekaterimi prebivalci, povzroča težave tudi dostavljavcem. Ljubljanska občina pojasnjuje, da je bila vožnja z motornimi vozili na tem območju že prej omejena, vendar se je promet po epidemiji covida-19 povečal, kar je predstavljalo nevarnost za pešce, kolesarje ter otroke v bližnjem vrtcu in osnovni šoli.

Podjetniki, ki imajo svoje poslovalnice med bloki v Kosezah, so prav tako obupani zaradi novega pravila. Eden od njih je izrazil skrb glede stroškov, saj bi ga letno stalo več kot 5000 evrov, če bi moral plačati dovolilnice za svoje dobavitelje.

Skupina okoli desetih podjetij se je odločila, da zoper Mestno občino Ljubljana vloži tožbo.

Smrtno nevarno?

Po besedah nekaterih prebivalcev terasastih blokov se je v minulih mesecih nekajkrat zgodilo, da je pred dvignjenimi stebrički obstalo celo reševalno vozilo.

»Moj mož ima pljučno bolezen. Preden je občina postavila količke, je v primeru napada ponj prišla hčerka in ga odpeljala v Univerzitetni klinični center Ljubljana. Zdaj pokličem rešilca in čakam, ali bo prišel ali ne. Zadnjič je moral sedem minut čakati, da so ga spustili noter. Dejali so mu: 'Ste 6. v čakalni vrsti,'« je dejala stanovalka.

Vodja reševalne postaje Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Martin Čeh, je pojasnil, da imajo reševalne ekipe posebne kartice, ki jim omogočajo dostop do območij, omejenih s potopnimi stebrički. 

Sistem večinoma deluje brez težav, občasno pa se pojavijo manjše motnje, ki se hitro odpravijo. Poleg tega je na voljo alternativna pot preko videoklica na klicni center ter aktivacija potopnih stebričkov na daljavo. Čeh poudarja, da so vse težave reševali ažurno, saj je pravočasen prihod reševalnega vozila v interesu tako reševalne službe kot tudi mestne občine.

Komentarji (4)

Jože Logar (ni preverjeno)

Kr še volite Janukovića...

Bostjan 2006 (ni preverjeno)

Sej a se niso prej pritozevali nad avtomobili k so bli not parkirani ,kar so hoteli so dobili povratka ni serif je markiral svoj teritorij

Frank Morris (ni preverjeno)

Kar ste volili, to imate Butale ljubljanske

Mirjana Kiki

Način, ki si ga je privoščila MOL, da na zahtevo samooklicane civilne iniciative (ki se ni niti potrudila pridobiti mnenj sostanovalcev, še manj pa so nam neki magistri in lidije predstavili svoje predloge), brez razlage, organizacije posvetov in volje sprejemanja kompromisov, disciplinira voznike, ki so parkirali v naselju, skupaj z njimi pa vse ostale stanovalce, je nesprejemljiv. Kakor tudi njeno sprenevedanje, kako da gre za poskusno obdobje, ki se je izteklo z lanskim letom, saj številne pritožbe ignorira.
Redar MOL ima nabor pooblastil, ki skoraj dosega policistovega, torej bi prometni red vzpostavili kar redarji. Samo videli smo jih vsakih nekaj mesecev po dan ali dva. In MOLu ne bi bilo treba investirati v stebričke in količke, pač pa bi si tako polnila nenasitno blagajno. Koliko € so porabili za to in katero je to podjetje, ki je zakoličkalo že pol Šiške in Ljubljane?
Da o neživljenjskih pogojih dostave in pridobitev dovolilnic sploh ne govorim. Moram pa še omeniti, da MOL nad starostniki v naselju izvaja starizem. Po njihovem mnenju naj starostnik, ki ima težave z zaprositvijo za dovolilnico in nima potomcev, ki bi to naredili zanj, prosi sosede ali pa upravnika za pomoč!! In ja, reševalci še vedno bolj ali manj čakajo.
Upam na uspeh pritožnikov in jih podpiram.

Starejše novice