49 uslužbencev Vatikanskih muzejev je sprožilo delovni spor zaradi, kot pravijo, nepravičnih in slabih delovnih pogojev. To bi lahko vodilo v tožbo proti administraciji papeža Frančiška.
Delavci, večinoma gre za muzejske paznike in paznice, so vatikanski mestni upravi oziroma Governatoratu poslali peticijo, v kateri se pritožujejo nad pravilniki. Menijo, da ti povzročajo delovne razmere, ki kršijo dostojanstvo in zdravje vsakega zaposlenega, je povedala njihova odvetnica Laura Sgro.
Trenutni pogoji vključujejo nižje plačane nadure ter nezadostno zaščito zdravja in varnosti. »Delavci so se za tovrstno ukrepanje odločili zato, ker njihove zahteve in prošnje že leta vsakič naletijo na gluha ušesa,« je še povedala odvetnica.
Sindikati v Vatikanu niso dovoljeni
Ob tem je treba poudariti, da v Vatikanu povezovanje delavcev v sindikate ni dovoljeno, tiskovni predstavnik Vatikanskih muzejev pa primera ni želel komentirati, poroča tiskovna agencija Reuters.
Vseh 49 od skupaj okoli 700 zaposlenih v Vatikanskih muzejih je italijanskih državljanov in tam delajo že vrsto let. Vatikanski muzeji vsebujejo neprecenljivo zbirko umetnin, vključno z znamenito Sikstinsko kapelo, ki jo je poslikal Michelangelo.
Uradna peticija je prvi formalni korak v smeri poravnave v skladu z vatikanskimi zakoni. Če poravnava ne bo uspešna, lahko delavci pravico poiščejo na sodišču.
Sgro je dodala, da so zaposleni, ki med pandemijo covida-19 niso delali, ker so bili Vatikanski muzeji zaprti, zdaj dolžni vrniti plačo, ki so jo prejeli v tem obdobju.