Po tistem, ko je Ljubljano obiskal Miklavž, je bilo mogoče zaslediti pripombe o njegovi opravi. In celo očitek, da je prste vmes imela ideologija.
Kamen spotike je bila škofovska mitra – pokrivalo –, ki ga je nosil Miklavž. Na njem namreč ni bilo križa.
Za komentar smo zaprosili Mestno občino Ljubljana, ki pa nas je preusmerila na Lutkovno gledališče Ljubljana. Tam so nam pojasnili, da so izvajalci programa; organizator prihoda Miklavža v Ljubljano pa je Turizem Ljubljana.
Za začetek smo Lutkovno gledališče Ljubljana povprašali, ali pri organizaciji kakorkoli sodeluje z Rimskokatoliško cerkvijo v Sloveniji.
»V smislu vsebine programa ne sodelujemo. Se pa dogovorimo, da se del programa odvije na stopnišču Frančiškanske cerkve Marijinega oznanjenja, kamor se Miklavž po nagovoru tudi umakne,« so povedali za Ljubljanainfo.
Zanimale so nas tudi morebitne spremembe skozi čas.
»Odkar program organizira Lutkovno gledališče, se je Miklavževa pot ponudila sama od sebe – Miklavž se z Vzpenjačo spusti iz višav in s svojim oblakom od Krekovega trga potuje do Prešernovega trga. Sprevod je vsako leto malo drugačen, vsaj kar se udeležencev tiče – težko je zadostiti vsem, nekateri si želijo, da bi bili parklji manj strašni, ko jih omilimo, pa bo kdo pogrešal parkeljski direndaj. Včasih nam jo pa tik pred zdajci zagodejo tudi virusi in kdo izostane zaradi tega.«
Stalnica ostajajo zadovoljni otroci in njihovi starši, ki nestrpno čakajo sprevod. Stalnica so tudi bonboni, mandarine in krušni parklji.
Glede izbora Miklavža pa pravijo, da poteka zelo enostavno, saj sodelujejo s številnimi igralci, »saj ob skoraj vsaki decembrski predstavi v Lutkovnem gledališču Ljubljana otroke pozdravi eden od njih. V zadnjih letih je Miklavž največkrat Tomaž Gubenšek, ki se z veseljem odzove na povabilo, ne samo na sprevod, temveč tudi na vse, kar ga spremlja – izjave, intervjuji, fotografiranje …«
Oprava je bila pred leti kupljena v trgovini z liturgičnimi oblačili Pietrobon v Italiji, povejo. Glede križa na mitri pa …
»Miklavž nosi škofovsko mitro. Nekatere mitre imajo križ, druge ne, obe varianti pa sta povsem skladni z uradnimi škofovskimi oblačili.«
Naslovili so tudi očitek, da je križ umanjkal iz ideoloških razlogov.
»Miklavževanje je prijeten družinski dogodek. Lutkovno gledališče je družinsko gledališče. Vpletanje kakršne koli ideologije je odveč. Vsekakor se pri pripravi dogodka s takimi vprašanji ne ukvarjamo, Miklavževo sporočilo je tudi naše sporočilo.«
Naslednje leto ga lahko v mavrico oblečete da bo bolj sprejemljivo.