»Zasajamo izključno avtohtone rastline, vzgojene v Botaničnem vrtu Ljubljana, ki prenesejo sušo, visoko količino sončnega sevanja in so zanimive za čebele ter druge opraševalce,« so ponosno povedali na Mestni občini Ljubljana.
V septembru bodo z zelenjem namreč opremili še 15 novih avtobusnih nadstrešnic.
In če ste se poleti kdaj ozrli na te majhne vrtičke, ste res lahko opazili mnoge žuželke, ki s pridom uporabljajo poraščene nadstrešnice, da v v mestnem okolju pridejo do hrane.
V Botaničnem vrtu Ljubljana pa so nam povedali, da »na vse nadstrešnice sadimo izključno naše domače torej avtohtone rastline, ki so doma iz kraških predelov in prenesejo sušo in smo jih iz semen vzgojili v vrtu. Vse lansko letne rastline so na nadstrešnicah zelo dobro preživele in tudi cvetele.«
»Na nadstrešnicah varujemo nekatere naše zelo ogrožene vrste, pa tudi naše endemite,« so zapisali.
Dodali so še, da nadstrešnice služijo tudi kot dodatno nadomestno rastišče ogroženih vrst. Med njimi so navedli žički grobeljnik.
Ta sicer raste v razpokah dolomitnih skal, na grušču in plitvih tleh gozdnega roba.
Je endemit, ki se je razvil zaradi izoliranosti rastišča in raste le v okolici Žič. Nahajališče žičkega grobeljnika v kamnolomu v Žičah je bilo že leta 1976 uvrščeno v Inventar najpomembnejše naravne dediščine Slovenije in je botanična naravna vrednota.
»Vsak zeleni del se vklaplja v internetno zeleno mrežo, ki naravo preko mesta povezuje nazaj z naravo,« so še dodali v Botaničnem vrtu.
Občani navdušeni
Ljubljana sicer slovi kot zelena prestolnica Evrope.
Tudi Ljubljančani imajo radi ozelenitve – tako smo izvedeli, da so ozelenjene avtobusne nadstrešnice, na katerih smo na pomlad lahko opazili celo cvetoče zvončke, občane tako navdušile, da so kar sami predlagali občini, da bo ozelenila nadstrešnico pred njihovimi bloki.
Ozelenitve bodo potekale ves september, v času Evropskega tedna mobilnosti 2024, so še pojasnili na občini.
»Ozelenjenih bo sedem nadstrešnic avtobusnih postajališč: dve postajališči na Zaloški cesti – UKC, pet postajališč na Tržaški cesti – Tobačna in Mirje ter Glince pri knjižnici,« so odgovorili glede lokacij.
15 ozelenjenih nadstrešnic se bo pridružilo štiridesetim, ki jih je občina v sodelovanju z Botaničnim vrtom Ljubljana z avtohtonimi domačimi vrstami že ozelenila.
Strešni vrtovi so lahko vir invazivnih vrst
V Sloveniji strešni vrtovi zaradi zasaditev komercialnih mešanic rastlin postajajo vir invazivnih vrst, so še navedli na Mestni občini Ljubljana.
Zato so se odločili, da bodo na nadstrešnicah sadili izključno rastline botaničnega vrta. S tem bogatijo biodiverziteto mestnega okolja ter, kot omenjeno, pomagajo do hrane čebelam in divjim opraševalcem.