Župan Ljubljane Zoran Janković je na tiskovni konferenci pojasnil, zakaj rumeni pas na Tržaški cesti ni več aktualen, čeprav je nedavno še bil.
»Razlog je preprost: še enkrat bomo preverili vse te dele ceste.
V tem letu je bila še predvidena prenova Tbilisijske ceste. Na sestanku z vsemi strokovnimi službami Mestne občine Ljubljana in prometnim inštitutom so nam pokazali projektni model.
In če govorimo o jutranji špici, je zanimivo to, da od avtocestnega izvoza na Tržaško cesto proti centru mesta pelje kar 1800 avtomobilov. Študija pa je pokazala, da kar okoli 800 avtomobilov zavije na Tbilisijsko cesto. In to je razlog. Če bi zaprli še to cesto …« je pojasnil Janković, ki je namigni na še večji prometni kolaps na Tržaški cesti.
Povedal, da ni mogel verjeti, kako nastane zastoj na Tbilisijski cesti in da tam stoji več kot 800 vozil, kar je polovica prometa s Tržaške ceste in Brezovice.
Preverjali bodo nekaj mesecev
Zato so se na ljubljanski občini odločili, da bodo ključne vpadnice preverili še enkrat.
»To bo trajalo nekaj mesecev in potem, ko bomo to pokazali javnosti, se bomo odločili, kje bodo rumeni pasovi,« je župan orisal časovnico.
Študija je namreč pokazala, da če bi zdaj naredili rumeni pas, bi kolona bila še daljša, avtomobili bi stali tudi na obvoznici.
»Naš cilj pa je, da se obvoznica prazni, da tam ni zastojev, ki se potem prevalijo v mestno središče.«
Kako narediti desni zavijalni pas
Dilema je, kot pravi župan, kako narediti desni zavijalni pas, da bi bil pred semaforjem do Jamove ceste.
»Na teh 250 metrih, od Tbilisijske proti Tržaški, sta dva pasova levo, eden pa naravnost in desno. Če kateregakoli ukinemo, bo sploh vse stalo. Tbilisijsko cesto bi morali povezati s Cesto dveh cesarjev, kajti po planu se pri obeh Petrolovih črpalkah, ki sta na tem delu obvoznice, pripravlja izvoz in uvoz za desno.«
Naj dodamo, da je bila Tržaška cesta celovito prenovljena leta 2021, od Trga mladinskih delovnih brigad do priključka na parkirišče P+R Dolgi most, razen izvoza z avtoceste pri Dolgem mostu.
Najbolj vidne prednosti obnove te mestne vpadnice so povezane, prijetnejše in varnejše površine za pešce in kolesarje, prenovljena avtobusna postajališča, urejen javni prostor ter ozelenitev praktično po celotni dolžini Tržaške ceste na tem odseku. Obnovili so tudi komunalno infrastrukturo.
Pa ostale ceste v Ljubljani?
Zdaj se odločajo, da bi prenovo Masarykove toliko zavlekli, da bi jo delali hkrati s širitvijo podvoza pri Orto baru, kar pa dela država, je načrte za območje Bežigrada razkril župan.
Naslednjo naj bi obnovili Šmartinsko cesto, od obvoznice proti Orto baru, vmes naj bi dokončali Vilharjevo. Potem je na vrsti Flajšmanova cesta.
»Trenutno imamo še razpis za Linhartovo, od Matjaževe ulice do rondoja pri Žalah, kar naj bi končali do naslednjega poletja,« o prometnih načrtih še pove župan in doda, da bodo še letos pripravili razpis za širitev podvoza pri Orto baru, saj pri tem ne gre za pridobitev gradbenega dovoljenja, ampak le za prijavo del.
Ga je pamet srečala...koliko je spet za te študije zapravil,pa je vprašanje...