Volitve poslancev iz Slovenije v Evropski parlament, na katerih bomo izvolili devet poslancev, bodo že to nedeljo, 9. junija.
Predčasno glasovanje na evropskih volitvah in posvetovalnih referendumih se je začelo že v torek in traja še danes in v četrtek, med 7. in 19. uro.
Uredništva Moji Mediji - Sobotainfo, Pomurec, Mariborinfo, Ptujinfo in Ljubljanainfo so skupaj s televizijo IDEA pripravila soočenje Danes za evropski jutri predstavnikov slovenskih političnih strank, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo največ možnosti za evropske poslanske sedeže.
Stališča so soočili Romana Tomc, nosilka liste Slovenske demokratske stranke; Irena Joveva, nosilka liste Gibanja Svoboda; Matjaž Nemec, nosilec liste Socialnih demokratov; Matej Tonin, nosilec liste Nove Slovenije; in Vladimir Prebilič, nosilec liste Stranke Vesna.
V besedi so se med drugim dotaknili tudi zelenega prehoda. To so najudarnejše izjave.
Pogledi na zeleni prehod
Nemec je v odzivu poudaril, da niso samo razlike med velikimi kmeti v Sloveniji in tujimi. Razlika je tudi med nižinskimi in višinskimi kmetijami. »Tudi tukaj prihaja do velikih razlik, do sofinanciranja, kar se tiče evropskih sredstev. Zavedati se je treba, da je treba pripraviti kmetijstvo na način in ga financirati, da bo vzdržno do okolja,« je dejal.
Spomnil je, da je lanskoletna izkušnja uči, da je škoda po ujmah, ki je nastala zaradi vremenskih razmer, znašala čez tri milijarde evrov.
»Kot odgovorni politiki se moramo vprašati, kako narediti kmetijstvo konkurenčno na eni strani, da bo na drugi strani donosno za kmeta, da bo lahko preživel in da bo za okolje prijazno.«
»Najprej bi morali ovrednotiti delo kmetov,« je poudaril Prebilič. V nadaljevanju je primerjal avstrijskega kmeta s slovenskim.
»V Avstriji je bistveno več biokmetovanja, kmet je pošteno nagrajen za to, kar dela in tudi hrana, ki jo proizvaja, je pošteno plačana. Ni samo rešitev koliko denarja, ampak tudi, da ta denar pride do tistega, ki ga potem tudi potrebuje. Ko govorimo o zelenem prehodu, koliko tega ne bomo naslovili, kmalu kmet ne bo imel kaj obdelovati, ker škode so nepopisne in vsako leto večje.«
Joveva je opozorila, da je treba izpostavljati in spodbujati ekološke kmetije: »Kmetje so ogroženi zaradi podnebnih sprememb, ki jih je bilo treba reševati z ukrepi. Tudi gospodarstvo je ogroženo zaradi podnebnih sprememb.«
»Vsi ukrepi se sprejemajo zaradi podnebnih sprememb. Pomembno je, da Evropska unija postane energijsko neodvisna. V tem trenutku je Evropska unija odvisna od drugih,« je dodala.
Evropa se segreva najhitreje med vsemi celinami, Slovenija pa se segreva celo dvakrat hitreje od povprečja. Da bomo vroči kot »Španija, je dejstvo in nekaj bo treba narediti na tem področju,« je poudarila Tomc.
»Ukrepe moramo sprejemati preudarno in razumno.«
Tomc je menila, da bodo zeleni prehod plačali ljudje, ker bodo dobili višje položnice. Po njenih besedah je prehranska varnost ogrožena, če bomo nadaljevali z zelenim ukrepom. »Glasovala sem proti zakonu o obnovi narave, ker pomeni, da bomo deset odstotkov zemlje odvzeli kmetom.«
Tonin pa je med drugim poudaril, da je ključno znižati izpuste ogljikovega dioksida: »Slovenski kmet je bistveno drugačen od francoskega ali nemškega. Če bomo hoteli mogli imeti kvalitetno hrano, bomo morali to plačati, da bo kmet preživel.«
Več v soočenju Danes za evropski jutri.