Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Ned, 5.11.2023 13:58
Krajši dnevi niso le dolgočasni, ampak lahko negativno vplivajo na zdravje.

Vitamin D je pomembna snov za normalno delovanje našega telesa. Med drugim prispeva k ohranjanju zdravih kosti in k delovanju imunskega sistema. Včasih ga imenujemo kar 'sončni vitamin', saj ga naše telo lahko samostojno proizvaja, kadar smo izpostavljeni soncu.

Vendar smo s prihodom hladnejših mesecev vsakodnevno izpostavljeni manj sončnim žarkom, zaradi česar je vitamin D treba pridobiti iz zunanjih virov oziroma z ustrezno prehrano.

Če je naša prehrana pomanjkljiva, pa je morda smiselno vitamin D pridobiti tudi z uživanjem prehranskih dopolnil. Nabor živil, bogatih s tem vitaminom, je dokaj skromen.

Pozimi vitamin D pridobimo s prehrano

Prehranski viri vitamina D so predvsem živila živalskega izvora, v rastlinskih živilih ga je precej manj. Živila, ki so bogata z vitaminom D, so na primer losos, telečja jetra, jajčni rumenjak ali ribje olje.

Izmed rastlinskih virov so gobe edina hrana, ki vsebujejo neko količino vitamina D, drugi rastlinski viri vitamini D pa so prehranska dopolnila.

V trgovinah ponujajo raznovrstna prehranska dopolnila

Na trgu ponujajo različne vrste prehranskih dopolnil. Na primer olje iz jeter polenovke je primer prehranskega dopolnila, ki je bogat vir vitamina D in so ga v Evropi uporabljali že v dvajsetih letih prejšnjega stoletja.

Olje lahko še danes nabavite v različnih lekarnah ali specializiranih trgovinah.

Priporočena količina vitamina D je lahko različna

V času jeseni in zime strokovnjaki pogosto priporočajo dodajanja vitamina D, vendar pa se mnenja glede same količine vitamina D razlikujejo.

Obstajajo tudi genetske razlike, ki vplivajo na naše potrebe po vitaminu, kot je na primer barva kože. Ljudje, ki imajo temnejšo polt, potrebujejo več izpostavljenosti soncu za doseganje zadostne ravni vitamina D v primerjavi s svetlopoltimi ljudmi.

V preteklosti so se priporočila spreminjala in povečevala, razlikujejo se pa tudi med državami. Evropska agencija za varnost hrane priporoča naslednje odmerke:

  • za otroke starejše od enega leta, mladostnike, odrasle in nosečnosti petnajst mikrogramov na dan,
  • za dojenčke stare med sedem in enajst mesecev deset mikrogramov na dan.

Nemško in Avstrijsko prehransko društvo ter Švicarsko združenje za prehrano pa celo dvajset mikrogramov.

Vsebnost vitamina D posameznih živil lahko preverite tudi na embalaži izdelka, kjer je vitamin D izražen kot holekalciferol (en mikrogram holekalciferola = štirideset I.E. vitamina D).

Vendar pazljivo, vitamina D lahko zaužijete tudi preveč, zato se pred uporabo prehranskih dopolnil posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom.

Kar osemdeset odstotkov Slovencev trpi za pomanjkanjem vitamina D

Po navedbah Ištituta za nutricionistiko ima kar 80 odstotkov odraslih prebivalcev Slovenije pomanjkanje vitamina D. Zaradi tega so lani tudi razvili spletno aplikacijo, s katero lahko ocenite svoj prehranski vnos vitamina D.

Spletna aplikacija, ki je brezplačna in v celoti v slovenskem jeziku, je na voljo na spletnem naslovu: https://app.nutris.org/vitaminD. Gre za avtomatiziran in popolnoma anonimen vprašalnik o pogostosti uživanja izbranih skupin živil.

Pomanjkanje vitamina D se lahko izrazi z določenimi simptomi, kot so:

  • pogoste okužbe,
  • nagnjenost k depresiji,
  • konstanta utrujenost,
  • bolečine v sklepih ali šibke kosti,
  • bolečine v mišicah.

Bodite pozorni na počutje in ukrepajte pravočasno. Zdravje je naše največje bogastvo, zato ne odlašajte s skrbjo zanj.

Starejše novice