Botryotinia calthae - v letu 2023 novo evidentirana vrsta glive na območju Slovenije (foto: Anton Soklič).
Ljubljanainfo
Sre, 31.1.2024 07:00
Pomen gliv je bistven v praktično vseh življenjskih okoljih.

Ker kar 70 odstotkov površine Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib pokriva gozd, v upravljavski službi dajejo velik pomen pridobivanju bioloških podatkov o glivah. Te so ključne pri zagotavljanju odpornosti, stabilnosti in vitalnosti gozdov.

Cryptosporella suffusa - v letu 2023 novo evidentirana vrsta glive na območju Slovenije (foto: Anton Soklič)

To potrjuje tudi 486 pridobljenih podatkov o glivah na območju krajinskega parka, ki so bile evidentirale v letu 2023. Ti podatki pripadajo 273 vrstam gliv.

»Navkljub razmeroma velikemu številu pridobljenih podatkov o glivah, se prisotnost, prostorska razširjenost in stanje populacij gliv na območju krajinskega parka ne spremljajo sistematično, temveč gre v največji meri za odraz različnih strokovnih mikoloških dogodkov, ki so potekali na območju krajinskega parka.«

Takšna dogodka sta bila strokovna ekskurzija »Prehodna barja in mokrišča« in srečanje mikologov z mednarodno udeležbo »Ekološki in naravovarstveni pomen gliv v urbanih gozdovih«.

Exarmidium inclusum - v letu 2023 novo evidentirana vrsta glive na območju Slovenije (foto: Anton Soklič).

Devet novo evidentiranih vrst za območje Slovenije

Po podatkih osrednje podatkovne zbirke o razširjenosti gliv v Sloveniji, Boletus informaticus, ki jo vodijo na Gozdarskem inštitutu Slovenije, je na območju Slovenije evidentirana prisotnost skupno več kot 5450 vrst gliv.

Od tega jih je bilo v letu 2023 na območju Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib evidentiranih devet, katerih opažanje predstavlja prvi podatek za območje Slovenije.

Starejše novice