V ljubljanski Mestni hiši je bila včeraj prva seja mestnega sveta po počitnicah. Posebej zanimivi sta bili predvsem zadnji dve točki dnevnega reda, ko se je med svetniki razvnela debata o napovedanem referendumu na temo spremembe mestnega odloka, ki ureja Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib (s kratico TRŠ).
V burni razpravi so opozicijski svetniki poudarili, da je presoja zavoda za varstvo narave nujna, koalicijski svetniki pa, da okoljska presoja še vedno ostaja.
Po besedah svetnice Vesne Jasminke Dedić, ki je vložila predlog za razpis referenduma, je referendum potreben, saj je »interese javnosti in dobrobit prihodnjih generacij povozila kapitalsko politična sprega med županom Zoranom Jankovićem in največjo koalicijsko stranko Gibanjem Svoboda«.
Mestni svetniki liste Zorana Jankovića, Gibanja Svoboda in SD so namreč julija sprejeli spremembe odloka, s tem pa »gladko poteptali okoljsko demokracijo, ki je ena največjih pridobitev sodobnega časa,« je Dedić povedala v uvodni obrazložitvi.
Župan Zoran Janković je na včerajšnji seji ponovil, da ima opozicija pravico do predlogov, a da tudi mestni oddelek za varstvo okolja sestavljajo strokovnjaki. Dodal je, da opravljena razprava kaže, da so za predlagatelje referenduma strokovnjaki le tisti, ki jih predlagajo sami, vsi ostali pa so nestrokovni in politični.
Potrata denarja
Tovrsten sentiment je ponovno izrazil na današnji novinarski konferenci. Izpostavil je, da so pobudniki referenduma o TRŠ uspeli zbrati zgolj okoli 1000 podpisov, za razpis referenduma pa bi svojo voljo moralo pisno izraziti več kot 11 tisoč Ljubljančanov.
To so lahko storili tako v živo na upravni enoti kot tudi elektronsko. Ker pa so pobudniki zbrali premalo podpisov, je Janković poudaril, da bi bil referendum iz finančnega vidika neodgovoren - kot župan nosi odgovornost, da skrbi za upravljanje z mestnim proračunom.
Odgovoril je tudi na nekatere kritike opozicije, češ da je občina z gradnjo kompleksa bazena Ilirija mestni park oddaljila oziroma odrezala od središča mesta. Županu se zdi, da je efekt ravno obraten, saj se bo za potrebe prehajanja meščanov med centrom in Tivolijem odprl lep nov podhod.
Strokovnost
Župan je zadovoljen tudi z odločitvijo, da bo za upravljanje TRŠ odslej odgovorna nova strokovna komisija, člani katere bodo tudi strokovnjaki, ki so jih predlagali pobudniki referenduma.
Med predlaganimi strokovnjaki so denimo klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj, krajinski arhitektki Maja Simoneti in Ana Kučan, biolog Peter Trontelj in drugi. Iniciativa poziva k transparentnemu vključevanju javnosti v pripravo načrta, denimo prek javnomnenjskih anket, fokusnih skupin in delavnic. Javnost mora biti informirana o postopku in vplivu njihovih ugotovitev na končni načrt, so poudarili pobudniki.