Leta 2023 je Mestna občina Ljubljana začela z akcijo odstranitve nelegalnih oglasnih objektov, ki jo izvaja Inšpektorat Mestne občine Ljubljana. Poleg tega izvaja tudi usmerjen nadzor nad oglaševanjem na javnih in zasebnih površinah.
Vodja inšpektorata Luka Jukič je povedal, da so doslej preverili 2417 objektov za oglaševanje, odstranjenih je bilo skupaj 586 objektov, za 608 objektov pa je bilo ugotovljeno, da so legalno postavljeni.
Za preostalih 1.223 objektov pa na Inšpektoratu upravni inšpekcijski postopki še tečejo.
Po oceni je na območju Mestne občine Ljubljana postavljenih okoli 8000 objektov za oglaševanje.
V letošnjem letu so doslej obravnavali 260 objektov, 81 jih je bilo legalnih, 72 nelegalnih pa so odstranili, za 107 objektov pa je postopek še v teku.
Šok na Tržaški
Jukič pa je še omenil, da so pri nadzoru oglaševalskih panojev ob Tržaški cesti ugotovili, da so nekateri nevarni za pešce in kolesarje.
»Samo januarja in februarja letos smo odstranili tri velike oglasne objekte na Zaloški, 8 na Šmartinski cesti in 6 v bližini bencinske črpalke na Dolenjski cesti.
Marca pa smo skupaj z izvajalcem rednega vzdrževanja občinskih cest začeli z akcijo odstranitve nelegalnih oglasnih objektov ob Tržaški cesti, kjer smo odstranili kar 24 velikih oglasnih tabel.
Pri tem smo ugotovili, da so bile nekatere izmed njih pričvrščene na popolnoma preperel in razpadajoč les, zato so 100 in več kilogramov težki objekti predstavljali nevarnost za pešce na pločnikih.«
Panoji so bili torej nameščeni na preperel les in je obstajala nevarnost, da bi padli na pločnik in kolesarsko stezo.
Kot se je zgodilo pred časom v BTC-ju.
Dolgotrajni postopki presoje legalnosti
Presoja legalnosti objektov v veliko zadevah še poteka, pri čemer se za vsak objekt posebej ugotavlja - kdo ga je postavil, čas postavitve, treba je pridobiti vso dokumentacijo, še pojasnjujejo na ljubljanski občini, zakaj vse skupaj tako dolgo traja.
Podali so tudi primer, kjer je inšpekcijski postopek trajal več kot dve leti.
»Žal večina oglaševalcev na različne načine postopke zavlačuje, tudi z ustanovitvijo družb v tujini, kjer ne želijo sprejeti pošte.
Takšen primer je bil pri odstranjenih oglasih na Golovcu, kjer smo konec avgusta 2024 odstranili tri nelegalne objekte. Inšpekcijski postopek do odstranitve je trajal dve leti in dva meseca.«
Poziv lastnikom, naj sami odstranijo nelegalne objekte
Inšpektorat MOL bo akcijo odstranjevanja nelegalnih objektov nadaljeval, pri čemer bodo prednostno obravnavali oglase, postavljene ob pločnikih in kolesarskih stezah, ki ogrožajo varnost pešcev in kolesarjev, so sporočili.
Obenem lastnike objektov pozivajo, da nelegalne objekte odstranijo sami.
»S tem si bodo znižali stroške odstranitve, kajti v nasprotnem primeru bo moral inšpektorat Mestne občine Ljubljana na njihove stroške odstraniti objekte.
Lastniki nelegalno postavljenih objektov bodo s tem pomembno prispevali k bolj urejenemu okolju ter varnosti meščank, meščanov in obiskovalcev Ljubljane.«