V mariborskem Akvariju-terariju je včeraj prišlo do hude delovne nesreče, ko je vodjo ustanove Branka Kolarja ugriznila strupena stepska klopotača. Nujno medicinsko pomoč so mu nudili v urgentnem centru mariborskega kliničnega centra.
Po besedah zdravnika specialista in namestnika predstojnika urgentnega centra Andreja Hohneca je bilo ključno, da je Kolar »točno vedel, katere vrste kača ga je ugriznila«. Na podlagi te informacije so zdravniki stopili v stik s Centrom za toksikologijo v Ljubljani, kjer so jim svetovali prve ukrepe.
Ker pa v mariborskem kliničnem centru niso imeli primernega protistrupa, so Kolarja urgentno premestili v ljubljanski klinični center v spremstvu policijskega vozila.
»Vsa obravnava je potekala lepo, tekoče. V bistvu je bil, kar se naših meril tiče, neprizadet, se je pogovarjal, tako da nekih znakov, da bi v tistem trenutku šlo za kako hudo manifestacijo, hudo izraženost neke zastrupitve, še ni bilo,« je dodal Hohnec.
Stanje žrtve stabilno
V ljubljanskem kliničnem centru so pojasnili, da je pacient takoj po sprejemu prejel ustrezen protistrup in da ni bil v smrtni nevarnosti. Po pričakovanjih naj bi ga danes odpustili v domačo oskrbo.
Kljub nevarnemu incidentu je mariborski Akvarij-terarij, ki letos praznuje 70-letnico delovanja, danes obratoval nemoteno.
Na vprašanje, ali je do ugriza morda prišlo zaradi neustreznih razmer, ki vladajo v ustanovi, na policiji niso znali odgovoriti. Kot pravijo, primer obravnavajo kot delovno nesrečo pri rokovanju z živaljo.
»Obravnavamo delovno nesrečo moškega pri rokovanju z živaljo. Moški je bil odpeljan v bolnišnico. Včeraj so policisti opravili ogled kraja dogodka, po dosedanjih ugotovitvah je tuja krivda za nastanek nezgode izključena,« so pisno sporočili iz Policijske uprave Maribor.
Z vprašanji, kako je do nesreče prišlo in ali so zanjo morda krive tudi neustrezne razmere ter seveda,
Akvarij-terarij Maribor v upravljanju družbe Snaga iz Skupine Javni holding Maribor, kjer se je 12. avgusta 2024 pripetil ugriz kače, ali je obisk še varen za obiskovalce, so nam iz Javnega holdinga Maribor sporočili, da neljubi dogodek nima vpliva na delovanje Akvarija-terarija in delo v njem.
Tako tudi delovni čas te priljubljene ustanove v Mestnem parku ostaja nespremenjen, ogled podvodnega in terarijskega sveta v objektu pa je za obiskovalce varen kot že doslej, pojasnjujejo.
Medtem je vodja Akvarija-terarija, ki je včeraj ob redni dnevni oskrbi utrpel ugriz kače vrste stepska klopotača, trenutno še v bolnišnični oskrbi.
Njegovo stanje je stabilno, sodelavci Snage pa so v stalnem stiku z njim.
Vse je tako, kot je bilo pred 30 leti
Na neustrezne razmere v Akvariju-terariju že dalj časa opozarja tudi mariborsko Društvo ljubiteljev eksotičnih živali STALGO Exotic.
»Vsi, ko gremo v ta akvarij, se čudimo, zakaj se v zadnjih 30 letih, odkar smo bili z osnovno šolo tam, ni prišlo do nobenih drastičnih sprememb. Kolikor poznam ekipo, ki dela v akvariju, so oni tisti, ki rešujejo akvarij, da sploh lahko obstaja. Tudi za njih ni bilo najbolj nenevarno, ker to so stari sistemi še iz Jugoslavije. Sicer delujejo, ampak to ni po današnjih standardih več nič,« je povedal Stane Močnik iz društva STALGO Exotic.
Ugrizi strupenih kač so v Sloveniji izjemno redki. Zadnji takšen primer so zabeležili leta 2015, ko je ugriznila mehiška klopotača, tokrat pa naj bi šlo za stepsko klopotačo.
»Ugrizi strupenjač so zelo redki, najprej zaradi tega, ker ljudi, ki bi imeli eksotične strupenjače dejansko ni veliko, z njimi se dela previdno in so kače, ki se probajo umakniti, preden napadejo,« je razložil Aleš Kurnik, veterinarski tehnik in poznavalec eksotičnih živali.
Če do ugriza vseeno pride, pa je ključnega pomena, da poiščemo medicinsko pomoč.
»Z rano nič kaj dosti ne manipuliramo, nič ne izsesavamo, nič ne stiskamo, pritiskamo. Enostavno samo pokrijemo, imobiliziramo roko v nekem naravnem položaju in potem poskrbimo za čimprejšnji prevoz,« je svetoval Hohnec in dodal, da je pomembno, da prizadeti ostane čim bolj miren in se ne giba.