Slika je simbolična (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Tor, 13.8.2024 16:00
Bo novi zakon spremenil zaskrbljujoče stanje na področju študentske prehrane?

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je do začetka septembra odprlo nov javni razpis za izbor ponudnikov subvencionirane študentske prehrane za leti 2025 in 2026. 

Namen razpisa je nasloviti ključne izzive v sistemu študentske prehrane, ki so se pojavili zaradi višjih stroškov in zmanjšanega števila ponudnikov, kar je vplivalo na dostopnost in kakovost študentskih obrokov.

Izboljšanje dostopnosti in kakovosti

Razpis ima tri glavne cilje: povečati dostopnost študentskih bonov, spodbuditi zdravo prehranjevanje med študenti in poenostaviti postopek prijave za javne zavode in fakultete s svojimi kuhinjami, piše Dnevnik.

Državni sekretar Dan Juvan je poudaril, da se ministrstvo zaveda problemov, s katerimi se soočajo študenti, zlasti glede podražitev obrokov in zmanjšanja števila ponudnikov. Prav zato so se lotili priprave novega razpisa, ki naj bi izboljšal razmere na trgu študentske prehrane.

Poudarek na zdravju

Ena ključnih novosti razpisa je zahteva, da morajo ponudniki zagotavljati vsaj dve različni študentski kosili na dan, pri čemer mora biti eno brezmesno. Kljub tej potezi pa ministrstvo ni uvedlo omejitev glede količine mesa v obrokih, kar bi po mnenju strokovnjakov z Nacionalnega inštituta za javno zdravje lahko imelo pozitiven vpliv na zdravje študentov.

V novem razpisu bo več točk namenjenih ponudnikom, ki bodo zagotavljali pestrejšo ponudbo glavnih jedi, pridobili simbol Nacionalnega inštituta za javno zdravje »Prava izbira« ali ponudili vsaj 15 odstotkov ekoloških živil ter dietna kosila brez glutena. Kljub temu na nacionalnem inštitutu opažajo, da interes gostincev za pridobitev simbola »Prava izbira« ostaja nizek, saj ga ima le okoli 20 od skupno 300 gostincev, ki ponujajo hrano za študentske bone.

Trenutno stanje

Če se na portalu Študentska prehrana osredotočimo na Ljubljano in ponudbo razvrstimo po ocenah študentov, opazimo, da si ti želijo kvalitetne in uravnotežene prehrane. 

Na samem vrhu seznama namreč kot najbolj priljubljene najdemo priljubljeno mehiško in azijsko restavracijo v centru mesta, tam pa so tudi študentski domovi, ki po pravilu nudijo bolj uravnotežene in zdrave obroke kot bistroji s hitro hrano.

Problem predstavlja predvsem omejenost te ponudbe. Tovrstnih restavracij je - tako čez palec - slabih deset. Študent, ki nima dostopa do funkcionalne kuhinje ali nima časa, da bi si pripravljal lastne tople obroke, se tako hitro začne zatekati k hitrim rešitvam v obliki nezdrave hrane. 

Glavni razlog za to je prenizka subvencija, ki jo država ponuja gostincem. Tem se preprosto ne splača pripravljati študentskih menijev za subvencijo v višini 4,02 evra, kolikor znaša od letos spomladi.  

Starejše novice