Krajani Radenskega polja v Grosuplju se soočajo z neprijetno novico – zaradi gradnje podhoda za žabe bo cesta Mlačevo-Rašica zaprta kar 16 mesecev.
Ta zapora bo drastično spremenila vsakodnevno življenje prebivalcev, saj bodo morali uporabiti alternativne poti, ki pa niso primerne za večji promet, kar predstavlja veliko nevšečnost.
Zaradi prihajajoče zapore so se v sredo popoldne pred občinsko stavbo zbrali protestniki iz treh različnih civilnih iniciativ, da bi izrazili svoje nezadovoljstvo.
Skupaj je bilo okoli 50 ljudi, med njimi so bili predstavniki kmetov, prebivalci Krajevne skupnosti Račna ter tisti, ki se soočajo z romsko problematiko.
Protest v katerem so upočasnili promet je trajal približno 20 minut. Zbrali so se zbrali pred občinsko stavbo, kjer so opozicijski svetniki opozorili na nenapovedano odpoved seje občinskega sveta s strani župana Petra Verliča, poroča časnik Delo.
»Ne gre le za zaporo ceste, temveč tudi za ignoranco občinskih oblasti.«
Župan Verlič, ki pripada Slovenski demokratski stranki, je odpovedal sejo, kar je razburilo protestnike. Opozicijski svetnik Rajko Palčar je izrazil nezadovoljstvo nad pomanjkanjem komunikacije med občinskimi oblastmi in krajanom, še posebej glede zapore ceste, ki naj bi se izvajala brez predhodnega posvetovanja s prebivalci.
Izpostavil je, da gradnja podhoda za žabe ne sme priti na račun normalnega dostopa do šole in zdravstvenega doma, kar bo dodatno otežilo življenje krajanov, še poroča omenjeni časnik.
Na občini so pojasnili, da so se za zaporo ceste odločili v okviru projekta Life Amphicon, katerega osrednji cilj je izboljšati stanje dvoživk v izbranih Natura 2000 območjih v Sloveniji, na Danskem in v Nemčiji.
Kljub plemenitemu cilju pa krajani opozarjajo, da bo dolgotrajna zapora znatno otežila njihovo vsakdanje življenje, saj bo edina alternativa pot skozi gozd po kolovozu ali preko Ilove gore, kar ni primerno za avtobuse ali tovorna vozila.
Protestniki so opozorili tudi na pretekle težave z obvestilom o seji občinskega sveta, saj so se zavedali, da je bila seja odpovedana, vendar o tem niso bili obveščeni opozicijski svetniki. Svetnik Renato Bedene iz Gibanja Svoboda je zato podal kazensko ovadbo proti vodstvu občine, ker naj bi bili izvoljeni funkcionarji prikrajšani za svoje pravice.
Kmet Janez Valentinčič je dodal, da ne gre le za zaporo ceste, temveč za splošno ignoranco občinskih oblasti, ki odločajo o pomembnih zadevah brez posvetovanja s prebivalci.
Krajani pričakujejo, da bo župan Verlič do 20. oktobra organiziral javno predstavitev, kjer bi pojasnil stališča glede posegov v bivalni prostor krajanov. Po besedah protestnikov je cilj gradnje podhoda za žabe razumljiv, vendar se sprašujejo, zakaj je potrebno tako dolgo zapreti pomembno cesto brez ustreznih alternativ.
Zaradi vsega tega krajani upajo, da bodo njihove skrbi in potrebe upoštevane ter da se bodo lahko vrnili k normalnemu načinu življenja brez odvečnih ovir, še dodajajo na Delu.