Že decembra smo poročali o smešno nizkih cenah izdelkov, ki jih zajema popis osnovne košarice izdelkov. Popis izvaja vlada in naj bi potrošnikom omogočala primerjavo cen osnovnih dobrin, na podlagi katere lahko sprejmejo racionalne nakupe.
Vendar košarica morda ne odraža dejanskih cen, saj so trgovci začeli uporabljati nekatere prakse, s katerimi lovijo naziv najcenejšega trgovca. Ker košarica zajema 15 osnovnih živil, lahko z nižanjem cen teh specifičnih izdelkov trgovec doseže, da ima »najcenejšo košarico«.
Tudi uporabniki družbenih omrežij že nekaj časa opozarjajo na te sramotne prakse. Ne le, da so cene izbranih izdelkov prekomerno znižane, ampak so ti izdelki na voljo v omejenih količinah in jih na policah praktično ni.
Nekateri podatki, kot na primer, da naj bi za mlado goveje stegno v trgovini odšteli le 0,99 evra na kilogram ali za štruco belega kruha zgolj 0,19 evra, so se mnogim zdeli prav smešni.
Uporabniki družbenih omrežij so se na dogajanje odzvali in uspeli pri eni od objav ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano doseči, da je pod novico dodala opombo, o tem, da je »objava zavajajoča ter da izdelkov po teh cenah dejansko ni mogoče kupiti«.
Na družbenem omrežju Reddit pa je včeraj eden od uporabnikov naložil fotografijo, ki prikazuje nov primer smešno nizkih cen v praksi.
Saga s cenami se nadaljuje
»Dame in gospodje, inflacija NI!«, je zapis, ki ga je uporabnik zapisal ob objavi na družbenem omrežju Reddit.
S fotografije je razvidno, da v trgovini Hofer 700-gramske svinjske zrezke prodajajo za neverjetnih 0,79 evra. Ob tem pa je trgovska polica, na kateri naj bi se nahajali izdelki, popolnoma prazna.
Neverjetno nizka cena, ki vsekakor ne predstavlja realne. Kilogram svinjskih zrezkov naj bi torej stal 1,09 evra, če to primerjamo s 5,99 evra na kilogram, kot jih ponujajo v Sparu ali pa 8,725 evra na kilogram kot na primer v Mercatorju, je to v povprečju za kar 92 odstotkov ceneje.
Cena izdelka je videti super, vendar kupci opozarjajo, da do izdelka po tej ceni sploh ne morejo dostopati.
Na objavo so se odzvali številni uporabniki
Nekateri menijo, da gre v navedenem primeru za tako imenovan damping, pri katerem podjetja izdelke prodajajo pod njihovo proizvodno ceno.
»Ne bi bil tako očiten damping, če bi bile ostale cene recimo nekaj deset odstotkov višje, ampak niso. Primerljivi izdelki so 1000 odstotkov in več dražji,« je uporabnik zapisal v svojem odzivu na objavo.
Nekateri pa so tudi kritizirali ravnanje vlade, ki naj bi po njihovem mnenju delovala zavajajoče.
Eden od uporabnikov je celo zapisal postopek, preko katerega lahko dosežete, da zagotavljate najcenejšo košarico:
- Naredi nov izdelek, ki je funkcionalno isti obtoječemu (na primer goveji zrezek).
- Daj mu neverjetno nizko ceno.
- To nalepi gor, ampak izdelek ne bo nikoli imel zaloge.
- »Joj, lej kak majo poceni, le škoda, da zdaj ni bilo na zalogi.«
- Profit.
A spet dobro premišljena podla finta? Upam, da bodo tokrat inšpektorji pravočasno dvignili riti in take trgovce anštendig kaznovali!