Svetovno znani ameriški portal Business Insider je objavil pripoved Američanke, ki se je z družino preselila v Slovenijo, natančneje Ljubljano.
Brittany McAnally nikoli prej ni zapustila ZDA, potnega lista ni imela vse do 28. leta. Odraščala je v majhnem mestu v Tennesseeju. Z možem in dvema otrokoma je živela blizu Nashvilla, dokler se niso leta 2015 preselili v Monterey v Kaliforniji.
Selitev po sili razmer
Nekega dne je njen mož, ki je zaposlen v vojski, prišel domov in rekel: »Selimo se v Slovenijo.« Brittany sploh ni vedela, da je Slovenija država.
»Sprva sem mislila, da govori o Slovaški. Čeprav je Slovenija med Italijo in Hrvaško, takrat ni bila priljubljena med ameriškimi turisti,« je povedala.
Pozitivni kulturni šok ob prihodu
»Ko smo prispeli, sem bila takoj presenečena nad tem, koliko ljudi govori angleško. Mislila sem, da bodo ljudje govorili samo slovensko. Nisem vedela, da v mnogih evropskih državah ljudje poleg svojega jezika govorijo tudi angleško. Bilo je osupljivo. Ljubljana je čudovito mesto. Je popolno mesto za vzgojo otrok,« s samimi pohvalami svojo izkušnjo opiše Brittany.
Močno jo je presenetilo, da je lahko prehodila celotno mesto. V ZDA namreč javna infrastruktura ni niti malo prijazna do pešcev. Vesela je bila, da je lahko svojemu sinu, ki je v Sloveniji dopolnil štiri leta, dovolila, da se samostojno igra daleč stran od nje. To mu je pomagalo, da se je naučil mej v varnem okolju.
»Dovolila sem mu, da je s kolesom obiskal skate park in se spustil po cevi. V ZDA ne bi imela poguma, da bi mu to dovolila, vendar mi je opazovanje drugih staršev dalo več samozavesti in me spodbudilo kot starša. Moji otroci so imeli več svobode za raziskovanje mesta brez skrbi glede avtomobilov in so postali veliko bolj samozavestni in samostojni skozi leto.«
Vrtec je poceni
V ZDA je vrtec osredotočen na varnost, pravi Brittany. Ko je prvič obiskala vrtec svojih otrok v Sloveniji, je pomotoma zašla v kuhinjo namesto pisarniške prostore. Nič hudega. To se ne bi zgodilo v ZDA - tam je ogromno varnostnih pregledov, z dobrim razlogom.
V Sloveniji so vsi manj zaskrbljeni glede potrebe po varnosti v vrtcih in šolah.
»V ZDA ni neobičajno, da starši plačujejo 1000 dolarjev ali več na mesec za vrtec. V Sloveniji sem plačevala okoli 300 evrov na otroka za mesec dni celodnevnega vrtca. Moj triletnik, ki je bil v starejši skupini, je začel dva dni po mojem prvem obisku. V Sloveniji starši hodijo v vrtec z otroki en ali dva tedna, da jim pomagajo pri prilagajanju. Na prvi dan mojega dvoletnega sina sva šla v vrtec za 30 minut. Vsak dan smo podaljševali čas, dokler nismo prišli do pol dneva. Ko je to zmogel sam, smo začeli delati na tem, da bi bil cel dan. Starši v ZDA tega ne počnejo. Otroka odložimo in se poslovimo.
Nič ni narobe s tem - pogosto starši nimajo prilagodljivosti v službi ali starševskem dopustu, da bi vzeli dva tedna dopusta, kot to počnejo v Sloveniji. V ZDA je kultura zasedenosti. Tam so bili bolj občutljivi na svoje otroke.«
Oboževala je slovensko hrano. V vrtcu so njeni otroci dobivali svežo, organsko hrano. V ZDA je hrana predelana.
Negativni kulturni šok ob vrnitvi domov
Po enem letu so se decembra 2017 vrnili v Kalifornijo. Takoj jo je zmotilo, da ni mogla hoditi nikamor, niti do lokalne kavarne. Pogrešala je počasnejši tempo življenja. V Sloveniji so lahko šli na počitnice na Hrvaško brez težav.
Doma so se lahko vozili do drugih delov Kalifornije ali Nevade, vendar niso doživljali novih kultur, kot so jih lahko v Evropi.
»To me je potrlo,« je priznala Brittany.
V Ameriki niso več zdržali dolgo. Po rojstvu njenega tretjega otroka se je srečna družinica zopet preselila v Evropo - najprej v Litvo, nato v Nemčijo. Njihova izpoved nam lahko služi kot opomnik, da je naša državica v očeh tujcev mnogo bolj cenjena, kot se nam morda dozdeva.