Ljubljanainfo
Čet, 6.10.2022 07:00
Se vam je že kdaj zgodilo, da ste obstali v oblaku dima, ko je s postaje speljal avtobus? To teži enega od meščanov, ki se je s pobudo obrnil na Mestno občino Ljubljana.

»Velikokrat, kadar čakamo na postajališču, stari zgibni avtobusi zelo grdo zakadijo avtobusno postajališče pri speljevanju,« je situacijo opisal meščan.

Občino je pozval, naj priskrbi avtobuse, ki niso hrupni in predvsem ne škodujejo človekovemu zdravju.

Čas za menjavo avtobusov

Ljubljanski potniški promet v luči zmanjševanja vpliva na okolje neprestano vlaga v posodobitve vozne parka, so odgovarili z oddelka za gospodarske dejavnosti in promet na Mestni občini Ljubljana.

Razložili so, da z vsakim nakupom novih okolju prijaznih vozil iz prometa izločijo vozila starejšega tipa.

V letu 2022 bo tako vozni park avtobusov Ljubljanskega potniškega prometa posodobljen s 26 sodobnimi novimi avtobusi, kar predstavlja okoli deset odstotkov celotne flote teh avtobusov. 

»Pri posodabljanju voznega parka zasledujemo cilj, da vsi novi mestni avtobusi za pogon uporabljajo stisnjen metan, vsi medkrajevni avtobusi, ki zaradi tehnoloških omejitev uporabljajo še dizelsko gorivo, pa so opremljeni z najnovejšimi tehnologijami za zmanjševanje izpustov onesnažil in zmanjševanje porabe energije,« so dejali na občini.

Skladno s strategijo podjetja načrtujejo do leta 2027 zamenjavo še dodatnih 92 avtobusov. S tem bodo v celoti izločeni tudi vsi avtobusi, ki imajo emisijske stopnje nižje od EURO IV. 

Električni avtobusi

V letu 2022 podjetje Ljubljanski potniški promet načrtuje tudi izvedbo razpisa za nakup prvih električnih mestnih avtobusov, za kar kandidirajo za pridobitev sredstev Eko sklada. Načrtujejo, da bo v prihodnje pretežni delež mestnih vozil baterijskih ali s pogonom na vodik. 

»Treba pa se je zavedati, da so predvsem v segmentu zgibnih vozil (daljša izvedba v dolžini 18 metrov), katerih je v floti mestnih avtobusov več kot dve tretjini, trenutno še določene tehnološke omejitve, saj imajo ta vozila v zimskem času velike energijske potrebe, vezane na ogrevanje potniškega prostora in zato v podnebju Ljubljane težje delujejo.«

Pravijo sicer, da se bo tudi to v prihodnje rešilo in pričakujejo, da ne bo več omejitev za večjo stopnjo elektrifikacije. 

»Vendar pa se je tudi v primeru nakupa vozil na stisnjen metan pomembno zavedati, da ga je mogoče sorazmerno enostavno nadomestiti z bio metanom, ki je ogljično nevtralen, s tem pa dosežemo enak cilj kot z električnimi vozili. To je med drugim tudi eden izmed načrtov podjetja.«

Starejše novice