Mestna občina Ljubljana se je problematike grafitiranja aktivno lotila leta 2015, ko so se s predstavniki grafitarjev pogovorili o lokacijah, na katerih je grafitiranje dovoljeno. Tako so jih v prvi fazi določili 13, pozneje pa jim dodali še štiri nove lokacije.
Sledil je okrepljen nadzor redarstva in ljubljanske policijske uprave.
»Skladno s tem izvajamo terminsko usklajene poostrene nadzore pretežno z mešanimi patruljami (policist – redar) s ciljem zaznave in obravnave kršitev na področju prepovedanega pisanja po objektih.«
Zalotiti jih morajo na kraju
Kot so pojasnili, na letni ravni v povprečju obravnavajo dva do tri prekrške, ko mestni redarji uspejo kršitelja zalotiti na kraju.
»Ob tem želimo dodati, da redar lahko ukrepa in kršitelju izreče globo le, če ga zaloti na kraju dejanja. Želimo tudi opozoriti, da vandalizem, pisanje grafitov in podobna dejanja, ki jih prepoveduje omenjeni zakon lahko preide tudi v kaznivo dejanje poškodovanja tuje stvari, kjer mestni redarji pristojnosti nimajo in je za pregon storilcev pristojna izključno policija.
Skladno z navedenim ima na tem področju policija širša pooblastila, saj je pristojna tako za obravnavo prekrškov, kot tudi obravnavo kaznivih dejanj.«
Se pa zavedajo, da se je število kršitev v zadnjem obdobju bistveno povečalo. Zato bodo poostrili nadzor tako s samostojnimi kot tudi z mešanimi patruljami, v katerih bodo poleg redarjev še policisti.
Coto v roke pa naj spuca