V Sloveniji se ob božiču na krožniku ponavadi znajdejo goveja juha, pečen piščanec ali svinjska pečenka, francoska solata in orehova potica.
Za vas smo zbrali nekaj receptov za letošnji božični meni, da bo priprava preprostejša in manj stresna.
Goveja juha
To je klasičen recept, ki nikoli ne razočara.
Za pripravo goveje juhe bomo potrebovali: en kilogram govedine s kostmi, tri korenja, eno peteršiljevo korenino, 0,25 gomoljne zelene, 0,5 paradižnika, en manjši por, dve čebuli, dva stroka česna, en ščepec soli, šest zrn črnega popra, en lovorjev list, en šopek peteršilja, eno vejico timijana, eno vejico majarona, eno vejico zelene in malo luštreka.
Goveje meso in kosti operemo ter obrišemo. Por operemo. Korenček in peteršiljevo korenino ostrgamo oziroma olupimo in razrežemo na četrtine. Zeleno in čebulo olupimo ter razrežemo na večje kose.
Iz nekaj vejic peteršilja, timijana, majarona in zelene naredimo zeliščni šopek.
V večji lonec vlijemo 2,5 litra hladne vode, dodamo meso in čim hitreje zavremo. Ko juha zavre, temperaturo zmanjšamo za toliko, da tekočina komaj opazno brbota.
S površine s penovko pobiramo pene. Ko se na površini nehajo delati pene, lonec pokrijemo (pustimo le manjšo špranjo) in na nizkem ognju juho kuhamo 90 minut.
Juho odkrijemo in dodamo vso zelenjavo, poper, lovor, neolupljene stroke česna, luštrek in zeliščni šopek. Če se nam zdi, da je povrela velika količina vode, jo še dodamo (vendar naj bo vrela), nato pa lonec napol pokrijemo in juho kuhamo še eno uro.
Deset minut pred koncem kuhanja juho solimo. Juho odstavimo in pustimo stati deset minut, da se nekoliko ohladi in zbistri. Nato jo precedimo skozi gosto žičnato cedilo. V precejeno juho po želji vkuhamo izbrano zakuho ali jušni vložek.
Juho serviramo na krožnik in potresemo z nasekljanim peteršiljem ali drobnjakom. Serviramo jo lahko tudi z narezanim mesom in zelenjavo, ki sta se kuhala v juhi.
Več o receptu lahko na tej povezavi.
Počasi pečen piščanec z limono
Nad to jedjo bodo navdušeni predvsem tisti, ki prisegajo na klasiko in obožujejo piščanca.
Za pripravo tega recepta potrebujemo: en kilogram kosov piščančjega mesa (kračice, bedra, stegna), šest strokov česna, dve limoni, 0,25 šopka citronskega timijana, tri žlice olivnega olja, 150 mililitrov belega vina, 0,75 žličke soli in dva ščepca sveže mletega popra.
Pečico segrejemo na 160 stopinj Celzija. Kose piščanca operemo pod tekočo vodo in dobro osušimo s papirnatimi brisačkami. Limono dobro operemo in razrežemo na manjše kose.
Kose piščanca razporedimo po globokem pekaču. Dodamo kose limone, vejice timijana in neolupljene stroke česna. Vse skupaj posolimo in popopramo ter prelijemo z olivnim oljem.
Sestavine v pekaču s čistimi rokami dobro premešamo, da se vsi kosi enakomerno začinijo. Prilijemo še belo vino, pekač pokrijemo z alu folijo in za 90 minut potisnemo v ogreto pečico.
Po 90 minutah odstranimo folijo in povišamo temperaturo pečice na 200 stopinj Celzija. Pečemo še 35 do 40 minut oziroma toliko časa, da se koža piščanca zlato rjavo zapeče.
Kose piščanca serviramo na krožnike skupaj s kosi limone in pečenimi stroki česna. Vse skupaj prelijemo z omako, ki se je naredila v pekaču. Pripravljeno jed postrežemo z izbrano prilogo.
Več o receptu si lahko preberete na sledeči povezavi.
Zraven piščanca lahko postrežemo pečeni krompir.
Za pripravo potrebujemo: en kilogram krompirja, pet žlic olivnega olja, en ščepec soli in en šopek peteršilja.
Krompir operemo, olupimo in ponovno operemo. Nato ga osušimo in narežemo na krhlje ali na četrtine. Pečico segrejemo na 190 stopinj Celzija.
Pekač premažemo s petimi žlicami olja in ga za pet minut postavimo v ogreto pečico. Nato ga vzamemo iz pečice in nanj razporedimo narezan krompir.
Dobro premešamo, da se lepo in enakomerno razporedi po pekaču. Nato ga položimo v ogreto pečico za 40 minut. Med pečenjem krompir nekajkrat pokapljamo z maščobo iz pekača.
Pečen krompirček vzamemo iz pečice, stresemo na servirni krožnik, ga osolimo in ga posujemo s peteršiljem.
Podrobnosti recepta si lahko ogledate na tej povezavi.
Svinjska pečenka v poprovi omaki z grahovim pirejem
Tradicionalna slovenska jed, ki so jo pripravljale že naše babice s sodobnim pridihom.
Za grahov pire potrebujemo: en liter vode, eno žličko sode bikarbone, eno žličko soli, 200 gramov zamrznjenega graha in en deciliter mleka. Za pečenko v omaki pa potrebujemo: 1,5 kilograma svinjske vratovine ali stegna v kosu, sol in mleti poper, dva korenčka, tri srednje velike čebule, kos gomoljne zelene, olje po potrebi, dva decilitra vode ali belega vina, nekaj zrn črnega popra, ena žlica masla, ena žlica ostre moke, ena žlica rdečega popra v zrnu, ena žlica zelenega popra v slanici.
Meso dobro posolimo in popopramo. Korenje, čebulo in gomoljno zeleno olupimo ter narežemo na večje kose. Zelenjavo damo na dno pekača, nanjo položimo meso in vse skupaj naoljimo. Dodamo par zrn črnega popra in v pekač prilijemo dva decilitra vode ali belega vina.
Za dva uri ga potisnemo v v pečico, ogreto na 160 stopinj Celzija. Odlično je, če imamo pekač s pokrovom, saj se bo meso v njem lepo zapeklo, maščoba pa med peko tudi ne bo špricala po pečici. Če pečemo v odprtem pekaču, nadziramo peko in pečenko večkrat polijemo z maščobo ter sokom, ki se je nabral v pekaču.
Po dveh urah peke pekač odstranimo iz pečice. Pustimo pokrito, da se sokovi v mesu umirijo. Zelenjavo preložimo v manjši lonec, ji dodamo vodo, maslo in eno žlico ostre moke. Zmiksamo do gladkega s paličnim mešalnikom in kuhamo še nekaj minut, da se omaka zgosti. V omako dodamo rdeči poper in zeleni poper iz slanice. Po potrebi solimo in popramo. Ohlajeno meso narežemo na rezine in ga položimo v omako.
Med peko mesa pripravimo grahov pire. Zavremo vodo, v katero smo dodali sol in sodo bikarbono (slednja poskrbi, da grah ohrani lepo zeleno barvo). Dodamo grah in ga kuhamo nekaj minut, da se povsem zmehča. Kuhan grah odcedimo.
Odcejenemu grahu dodamo mleko, nato pa ga s paličnim mešalnikom zmiksamo v gladek pire. Na koncu primešamo še pire iz krompirja, ki ga naredimo kot ponavadi. Dobro premešamo in začinimo po okusu.
Na rezine narezano pečenko skupaj z omako serviramo na krožnike. Zraven priložimo grahov pire in pripravljeno jed postrežemo.
Več o receptu si lahko preberete na naslednji povezavi.
Francoska solata
H glavnim jedem lahko poleg priloge postrežemo tudi solato, ki je tipična za ta čas, in sicer francosko solato.
Za pripravo potrebujemo: 300 gramov krompirja, 200 gramov korenja, 200 gramov svežega graha, 150 gramov kislih kumaric, dve jajci, 200 gramov majoneze, eno žlico gorčice, 0,5 žličke soli in dva ščepca sveže mletega popra.
Krompir olupimo, očistimo, operemo in narežemo na manjše kocke. Korenje operemo, ostrgamo z nožem in narežemo na približno enako velike kocke kot krompir. Grah očistimo in izluščimo. Kumarice narežemo na koščke.
V večjo kozico stresemo krompir in ga zalijemo s toliko hladne vode, da je v celoti pokrit. Vodo solimo, zavremo, nato pa krompir na zmernem ognju kuhamo 10 minut oziroma dokler se ne zmehča (preverimo z dolgim tanjšim nožem).
Medtem pristavimo drugo kozico, v katero nalijemo vodo, ki jo solimo. Vanjo stresemo grah in korenje ter ju kuhamo največ deset minut. Kuhano zelenjavo odcedimo in ohladimo.
Jajci položimo v hladno vodo in zavremo. Ko voda zavre, ju kuhamo še pet minut, potem pa ohladimo pod tekočo hladno vodo in olupimo. Ločimo rumenjake od beljakov. Beljake narežemo na koščke, rumenjake pa nadrobimo.
Zelenjavo stresemo v večjo skledo. Dodamo narezane kumarice, jajca, gorčico in majonezo. Po okusu solimo in popramo. Vse sestavine dobro premešamo in pripravljeno solato poskusimo. Če je premalo kisla, dodamo še žličko vinskega kisa (ali malo tekočine od kumaric).
Pripravljeno solato pred serviranjem dobro ohladimo v hladilniku.
Več informacij o receptu si lahko preberete na tej povezavi.
Orehova potica
Praznična sladica, nad katero bodo navdušeni vsi.
Za pripravo sladice potrebujemo: 20 gramov masla za namastitev pekača, eno jajce, tri žlice sladkorja v prahu.
Za nadev potrebujemo: 125 mililitrov sladke smetane, 250 gramov masla, en kilogram zmletih orehov, osem beljakov in en deciliter ruma. Za testo pa potrebujemo: en kilogram bele moke, 50 gramov svežega kvasa, pet decilitrov toplega mleka, 200 gramov sladkorja, osem rumenjakov, eno vrečko vanili sladkorja, eno žličko naribane limonine lupinice in tri žličke ruma.
Večer pred pripravo potice moko presejemo v veliko skledo in jo čez noč pustimo na toplem, da se segreje. Najprej pripravimo kvasec: v skodelico nadrobimo kvas, dodamo tri žlice toplega mleka, žličko moke in žličko sladkorja, dobro premešamo in postavimo na toplo mesto, da kvas lažje vzhaja.
Medtem ko kvasec vzhaja, v moko zamešamo rumenjake, vanilin sladkor, preostali sladkor, limonino lupinico, rum in preostalo toplo mleko. Začnemo gnesti in malo pozneje dodamo še vzhajani kvasec. Gnetemo še približno deset minut oziroma toliko časa, da se v testu začnejo delati mehurčki.
Pravilno ugneteno testo je mehko in voljno ter se ne oprijemlje rok in posode. Skledo s testom pokrijemo s čistim prtičem in pustimo počivati na toplem tako dolgo, da se prostornina testa podvoji (približno eno uro). Med vzhajanjem testa pripravimo nadev.
V skledi beljake z električnim mešalnikom stepemo v čvrst sneg. V kozico vlijemo smetano in dodamo maslo. Kozico pristavimo na srednjo temperaturo in segrevamo toliko časa, da se maslo stopi. Nato dodamo mlete orehe in vse skupaj dobro premešamo. Kozico odstavimo in v orehovo zmes vmešamo beljakov sneg in rum. Nadev do mlačnega ohladimo.
Ko testo naraste na dvakratno količino, ga hitro pregnetemo, stresemo na pomokan prt in razvaljamo za prst debelo. Razvaljano testo enakomerno namažemo z nadevom; ob robovih pustimo približno za prst prostora.
Testo s pomočjo prta zvijemo natančno in čim bolj na tesno. Pri tem ga rahlo vlečemo. S tem bomo preprečili, da bi med peko v potici nastali mehurji. Pekač za potico dobro namastimo z maslom. Vanj položimo pripravljeno potico in postavimo na toplo mesto. Pustimo, da potica vzhaja še 15 minut.
Pečico segrejemo na 200 stopinj Celzija. V skledici razžvrkljamo jajce. Vzhajano potico po vrhu premažemo z razžvrkljanim jajcem in pekač s potico potisnemo v ogreto pečico. Po 15 minutah peke temperaturo znižamo na 160 stopinj Celzija in potico pečemo še približno eno uro. Preden potico vzamemo iz pečice, s pletilko preizkusimo, ali je pečena: če je igla, ki jo zabodemo v potico suha in skoraj čista, je potica pečena.
Pečeno potico iz pekača zvrnemo na servirni krožnik ali pladenj in še toplo posujemo s sladkorjem v prahu. Razrežemo jo šele, ko se popolnoma ohladi.
Podrobnosti o receptu lahko preberete na sledeči povezavi.