Foto: Bobo
Ljubljanainfo
Pon, 28.8.2023 11:40
To so najnovejše informacije glede izrednih meteoroloških in hidroloških razmer v Sloveniji ter njihovih možnih posledicah.

Vremenske napovedi se uresničujejo. Od zahodne obale Istre so se že začele prožiti nevihte; te so se prek slovenske Istre že pomaknile proti Goriški in Posočju, ta nevihtna dejavnost pa bo, tako Brane Gregorčič, meteorolog Agencije RS za okolje (Arso), trajala še nekaj ur. 
 

Glavnina vremenskega dogajanja se bo tekom popoldneva in večera pomaknila nad osrednjo Slovenijo. Med območji, ki jih najbolj skrbi, je tisto med Snežnikom in Kamniškimi Alpami.

Vremensko dogajanje sicer sestoji iz dveh delov. Zaradi ciklona nad Genovskim zalivom bodo nalivi tudi jutri popoldne, zato so za večji del Slovenije vremensko opozorilo zaostrili za eno stopnjo. V drugem delu, torej jutri, pričakujejo zmerno do močno deževje, ki bo zajelo celotno Slovenijo, situacija pa naj bi se umirila do srede.
 

Nekaj vzporednic je mogoče potegniti

Je mogoče dogajanje primerjati z usodnim 4. avgustom? Kot je dejal Gregorčič, bo to mogoče šele, ko bo tudi ta dogodek za nami. Neke sorodnosti sicer obstajajo: gre za vremensko dogajanje, kakršnemu smo običajno priča jeseni oziroma pozimi, s ciklonom nad Sredozemljem. 4. avgusta je sicer na delu bil jugozahodni zračni tok, tokrat pa vremensko dogajanje poganja južni. Kar bi lahko pomenilo, da bodo padavine zajele nekoliko drugačna območja kot takrat.

Vrsta neznank

Po besedah hidrologa Janeza Polajnarja z Arsa bo današnji del bolj intenziven, pri čemer je omenil porečja med Snežnikom in Kamniškimi Alpami, torej Reko, notranjski del Ljubljanice, leve pritoke Save, Tržiško Bistrico in Kamniško Bistrico.

 

Jutri bo dež padal na že namočeno podlago. Kako bo voda odtekla v Savinjski in Mežiški dolini, ne vedo. Narasli bosta tudi Drava in Mura ter se razlili na običajnih poplavnih območjih, Sava in Savinja pa naj bi v spodnjem toku ostali v svojih strugah, pričakuje Polajnar.

Poudaril je tudi, da gre za tako imenovani sestavljeni dogodek in da se soočajo z vrsto neznankami, ker so poplave 4. avgusta spremenile pokrajino. Zato ne morejo vedeti, kako bo na že prizadetih območjih odtekala voda, kar predstavlja največjo nevarnost današnjega vremenskega dogajanja.

Sicer pa bo Direkcija RS za vode izvajala ukrepe za zagotavljanje pretočnosti vodotoki in dežurala nad tistimi bolj problematičnimi.

Samo umik

Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je za konec prebivalce pozval k rednemu spremljanju razmer in se pravočasno umaknejo.

Kaj več kot to ni mogoče narediti, je še dodal.
 

Starejše novice