Rebeka Sivka
Čet, 24.6.2021 15:31
Mednarodni institut za potrošniške raziskave je pod drobnogled vzel 23 jagodnih jogurtov in preveril, kolikšni delež sadja in sladkorja se skriva v njih.

Sadni jogurti so pogosta izbira za malico. Pa se kdaj vprašate, koliko sadja zares vsebujejo? Glede na rezultate primerjanega ocenjevanja Mednarodnega instituta za potrošniške raziskave, kjer so pod drobnogled vzeli 23 jagodnih jogurtov in preverili, koliko sladkorja in sadja se skriva v njih, je sadja marsikje malo. 

Vsebnost sadnega deleža, torej jagod, se v ocenjenih jagodnih jogurtih giblje od 2,9 odstotka pa vse do 16, 5 odstotka. Vsebujejo pa veliko sladkorja, od 9,4 do 14 gramov na 100 gramov izdelka. 

Ker običajno pojemo vsebino celega lončka, embalažne enote pa se gibljejo od 140 do 250 gramov, bomo zaužili več sladkorja – od 16,4 do 35 gramov. Z enim samim lončkom jagodnega jogurta lahko torej zaužijemo skoraj devet kock sladkorja.

Zaradi velike vsebnosti sladkorja nobeden od preverjenih jagodnih jogurtov ni dosegel ocene dobro za prehranski profil. Ta ocena poleg prisotnosti in vsebnosti prostih sladkorjev vključuje tudi vsebnost maščob in beljakovin. Le sedem izdelkov je dobilo oceno povprečno, preostali pa pomanjkljivo.

 

Sadni jogurt poleg jogurta vsebuje sadni pripravek, ki je toplotno obdelan in je podoben džemu ali marmeladi. Sestavljajo ga lahko jagode, jagodna kaša, zgoščeni sadni sokovi, tudi jagodni, voda in aditivi.

Zagotovo je za potrošnike moteče, da pri večini jagodnih jogurtov ni podatka o deležu sadja. To pomeni, da mora potrošnik do tega podatka (v primeru jagodnih jogurtov do deleža jagodne kaše) priti s preračunom iz sadnega pripravka.

Prav vsi izbrani izdelki vsebujejo proste sladkorje, med katere poleg dodanih sladkorjev uvrščamo še sadne sokove, njihove koncentrate in med.

Starejše novice