Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Pon, 15.7.2024 20:00
Danes in jutri posebna priložnost na nebu.

Na nebu lahko s prostim očesom opazujemo pet planetov, Merkur, Venero, Mars, Jupiter in Saturn, ter Luno in Sonce. Pri Soncu je treba paziti, da ne pride do poškodbe oči. 

Teh sedem nebesnih teles je vplivalo na število dni v tednu  (5 + 2 = 7), ki jih imamo še danes. Babilonci so recimo več stoletij pred našim štetjem sestavili Lunin koledar, ki je že takrat imel sedem dni v tednu, pojasnjuje Albin Gradišnik iz amaterske vremenske postaje na Krčevini pri Vurbergu, ki je na 328 metrih nadmorske višine.

V našem Osončju je osem planetov, po vrsti od Sonca so Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Uran in Neptun.

Pluton od leta 2006 ni več planet, ampak je sedaj uvrščen med pritlikave planete. 

Tokrat posebna priložnost za opazovanje Urana

Uran je sedmi planet v našem Osončju, po oddaljenosti od Sonca je za Saturnom. Uran je že tako daleč od Sonca, da ga s prostim očesom ni več mogoče videti. Viden pa je z daljnogledom. 

»Vendar se moramo umakniti od vseh uličnih luči v popolno temo. V popolni temi moramo biti vsaj pol ure, da se nam oči navadijo na temo. 

Pri tem ne smemo uporabljati nobenega zaslona, na primer mobitela. 

Nato pa poskusimo pogledati v nebo z daljnogledom in najti planet Uran,« pojasnjuje Gradišnik. 

Vendar pa bo Uran, ki ga je težko najti, tokrat lažje opazovati. 

Gradišnik razlaga, da bosta v noči na torek in sredo približno dve uri pred vzhodom Sonca, okrog 3. ure, planeta Uran in Mars zelo blizu skupaj.

Foto: Programom Stellarium

Tu ga najdete

Mars bo moč najti kar s prosim očesom, in sicer na severovzhodnem delu neba (ob 3. uri zjutraj bo na azimutu  77° (azimut je označen na sliki, zaradi lažje predstave, koliko narazen so posamezne stopinje, vzhod je na 90°) in 14° nad obzorjem, že kar sorazmerno visoko na nebu).  

»Ko bomo našli Mars, si vzemimo v roke daljnogled. Uran bo namreč zelo blizu Marsa, okrog ene stopinje vstran od njega, kot vidimo na sliki,« razlaga Gradišnik.

Pri opazovanju si lahko pomagate

Za tokratno lažje iskanje planetov Urana in Marsa si lahko pomagate tudi s programom Stelarium, spletno stranjo Heavens above, ali s knjigo z naslovom Glej jih, zvezde! za leto 2024, še svetuje Gradišnik.  

Rumena črta na sliki je ekliptika, to je v astronomiji pot Sonca na nebu, ki jo pri svojem navideznem gibanju čez leto opravi glede na oddaljene zvezde. 

Tako ne zamudite enkratne priložnosti. Tako se danes ali jutri okrog 3. ure zjutraj ozrite v nebo in si oglejte planet Uran.

Starejše novice