Foto: Fb/Entia.
Ljubljanainfo
Ned, 1.9.2024 11:00
Cene luksuznih vil se merijo v milijonih evrov.

Na zahodnem delu Ljubljane, v bližini zgodovinskega gradu Bokalce, je zraslo ekskluzivno stanovanjsko naselje, ki že vzbuja veliko pozornosti in javnih razprav.

Gre za luksuzno sosesko, ki obsega 32 modernih vil, ki so po besedah investitorja ustvarjene z namenom zagotavljanja varnega in zaprtega okolja, dostopnega le izbranim posameznikom.

Investitor projekta, podjetje Bokalce, pod vodstvom Jožeta Vidriha in Špele Vidrih Mlakar, je vile ponudil v tretji gradbeni fazi. Cena še razpoložljivih enot se giblje okoli milijon evrov, vendar kupce čaka še dodatna investicija, saj so vile v trenutnem stanju brez oken in fasade, je poročal Bloomberg Adria.

Ograjena skupnost

Ograjene skupnosti so stanovanjska naselja, ki so fizično zavarovana z ograjami, zidovi ali drugimi varnostnimi sistemi, ki omejujejo dostop do naselja. Vstop je dovoljen le prebivalcem in njihovim gostom. Po pravilu so zasnovane kot prestižne in ekskluzivne, z nadzorovanim dostopom ter skupnimi objekti, kot so parki, igrišča ali športna infrastruktura. 

Prav takšno je novo naselje na Bokalcah: za zidovi se skrivajo otroška igrišča, zunanji fitnes, minigolf in sprehajalna pot obdana z drevesi, ki so v sorazmernem solastništvu vseh lastnikov vil, kar pomeni, da so skupaj odgovorni za vzdrževanje teh površin.

Čeprav je investitor sprva zatrjeval, da so bile vse enote razprodane, je sedaj na voljo še nekaj vil. Tri nedokončane enote so naprodaj po ceni, ki rahlo presega milijon evrov, medtem ko sta dve dokončani in opremljeni vili oglaševani za kar tri milijone evrov, piše Bloomberg.

Kupci teh vil prihajajo iz gospodarstva, sektorja informacijske tehnologije, zdravstva, nekaj je znanih športnikov, nekaj vil pa je pristalo tudi v rokah tujih lastnikov. Večina kupcev je vile kupila za lastno bivanje, ne kot naložbo.

Kapitalistična utopija

Projekt vzbuja mnoge kritike. Del javnosti opozarja na problem elitizacije in getoizacije prostora. Po njihovem mnenju zaprta naselja, kot je to na Bokalcah, prispevajo k razgradnji odprtega urbanega prostora in zmanjšujejo možnosti za spontano druženje ter izenačevanje družbenih razlik, kar lahko najbolj prizadene najmlajše.

Kljub tem kritikam je ograjevanje v celoti zasebnega naselja znotraj veljavnih zakonov dovoljeno. Mestna občina Ljubljana takšno prakso dopušča, razen če bi ograditev posegala v javne površine ali ovirala prehod preko njih.

Komentarji (2)

LJubenica

bedna lokacija in bedna konfekcijska arhitektura....kdor da več kot 500.000 ojrov za tole bajto v kvazi eltni soseki je težk hohštaplerski vzhodnoevropejski bedak...

ARTEJ MAČON (ni preverjeno)

Ko sem zagledal ta prvo zgornjo sliko sem mislil, da gre za prestižen del Žal....

Starejše novice