Foto: Bobo
Ljubljanainfo
Čet, 21.12.2023 16:00
V zadnjem tednu je javnost opozarjala na zelo visoko vrednost škodljivih delcev v ljubljanskem zraku.

Oddelek za varstvo okolja ljubljanske občine vztrajno zanika, da ima Ljubljana težave s kvaliteto zraka. 

Pred dnevi smo poročali, da je bila v ljubljanskem zraku zaznana povečana povečana količina delcev PM10, delcev PM2,5 in dušikovega dioksida. 

To je veljalo predvsem za območje Šiške, Viča in Bežigrada.

Na problematiko opozarjajo tudi občani, eden izmed njih je zapisal, da ga je zmotil odnos odgovornih do situacije:

»Zmotil me je vaš nedavni odgovor glede kakovosti zraka v Ljubljani, iz katerega je razbrati, kot da problema z izjemno onesnaženim zrakom sploh nimamo. Ljubljana ima namreč večino leta (tudi poleti) presežne vrednosti NO2 in delcev PM2,5 v zraku. 

Najhuje pa je seveda zdaj pozimi, ko je zrak dejansko škodljiv zdravju, oziroma enako onesnažen, kot bi prebivalci vsak dan kadili cigarete. Med drugim tudi merilec zraka na trgu Ajdovščina skoraj nikoli nima prižgane zelene lučke glede kakovosti zraka.«

To trditev je podkrepil tudi s podatki spletnega merilnika kakovosti zraka.

Foto: Pobude meščanov.

Pa odgovor? Na občini tovrstne trditve kategorično zavračajo. Za del skrb vzbujajočih podatkov naj bi bile odgovorne tudi druge občine, opozarjajo pa tudi, da so vrednosti znotraj zakonsko predpisanih okvirov:

»Vaše trditve nikakor ne držijo. Kakovost zraka v Ljubljani se postopno izboljšuje. Meritve, ki jih izvajamo v okviru okoljskega merilnega sistema, ki je lociran na križišču Vošnjakove in Tivolske ceste, ter meritve državne merilne mreže izkazujejo vrednosti posameznih onesnažil, ki so pod zakonsko predpisanimi mejnimi vrednostmi. Posamezna preseganja delcev PM beležimo v času zimske kurilne sezone, pretežno zaradi individualnih kurišč. Tudi tistih v primestnih občinah.«

Nadalje so pojasnili še, da gre vzrok tovrstnim podatkom pripisati predvsem geografski legi prestolnice in da gre za povsem naravni pojav ter da mesto počne vse, kar je v njegovi moči, da bi uvedli ustrezne ukrepe.

Tako bodo v prihodnosti s plinsko parno enoto nadomestili 70 odstotkov premoga, glavna težava za prihodnost pa se nahaja na področju individualnih kurišč: »Žal mesto samo nima pristojnosti in ne more izvajati nadzora nad individualnimi kurišči, vsekakor pa spodbujamo uporabnike individualnih kurišč k pravilni uporabi ustreznih peči.«

Mejne vrednosti tudi danes presežene

Podatki Agencije Republike Slovenije za okolje in prostor o podobni situaciji pričajo tudi danes - vsebnost delcev je bila zabeležena kot  previsoka na vseh treh ljubljanskih merilnih postajah, hkrati pa so številke v rdečem tudi po nekaterih drugih slovenskih občinah, pa posebej v kotlinah.

Komentarji (1)

tomaž 002 (ni preverjeno)

še "boljši zrak" pa bo v prihodnje ko bodo prepovedali ogrevanje na plin in bomo začeli kot pred 50 leti spet kuriti na odpadno olje, premog, drva ... kajti elektrike ne bo za vse toplotne črpalke ki nam bi jih radi vsilili naši najvišji ptiči k imajo veze v elektro gospodarstvu ...

Starejše novice