Foto: Bobo
Ljubljanainfo
Čet, 16.5.2024 18:00
Parada ponosa je protestni pohod po Ljubljani, ki se zaključi se z javno predstavitvijo političnih zahtev LGBTIQ+ skupnosti v Sloveniji.

Lanskoletna parada ponosa, ki je podpornike LGBTIQ+ skupnosti povezala pod sloganom Več skupnosti, en boj, je minila v znamenju pozivov k solidarnosti in skupnemu boju za človekovo dostojanstvo povsod po svetu.

Po navedbah organizatorjev je v tradicionalni povorki sodelovalo 3500 ljudi, na Kongresnem trgu pa je zbrane nagovorila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar.

Tudi nasilje

Dogodek ni minil brez incidentov. Nekdo je razbil okno, na katerem je visela mavrična zastava; na Bavarskem dvoru je žrtev homofobnega napada bila mlada oseba z mavrično zastavo.

Na tem mestu velja omeniti, da je tudi na mariborski paradi ponosa, ki se je odvila v mesecu septembru, prišlo do več incidentov in nasilja, tako da je morala posredovati policija. Ena oseba je morala poiskati pomoč na urgenci.

V Zdravilišču Radenci vas pričakajo blagodejni mineralni mehurčki, ujeti v edinstveni mineralni wellness, ki razvaja že več kot 140 let.

Z Metelkove na Kongresni trg

Če se vrnemo v Ljubljano. Na spletni strani mestne občine so takole opredelili parado ponosa:

»Parada ponosa je protestni pohod po Ljubljani, ki se zaključi se z javno predstavitvijo političnih zahtev LGBTIQ+ skupnosti v Sloveniji v odnosu do nosilcev družbene moči, institucij in širše družbe. 

Je javna manifestacija, namenjena preboju molka, uporu proti potiskanju LGBTIQ+ skupnosti med štiri stene, namenjena je zasedbi javnega prostora, predstavitvi življenja in dela LGBTIQ+ skupnosti, promociji človekovih pravic, enakih možnosti in svobodi izbire.«

Danes pa je Mestna občina Ljubljana napovedala letošnjo edicijo: parada ponosa bo v soboto, 15. junija

Trajala bo od 17. do 19. ure, začela pa se bo na Metelkovi. Na Kongresnem trgu bodo sledili nagovori in kulturno-umetniški program, in sicer od 19. do 23. ure.

Nudenje podpore

S Pride Ljubljana so sporočili, da tudi letos pričakujejo nasilje in incidente, zato se bodo skušali čim bolje pripraviti.

»Del podpornih mehanizmov, ki jih letos uvajamo, so podporne osebe – posebej usposobljene osebe, ki bodo tekom paradnega dne (morda tudi tekom Festivala, ki se bo odvijal od 8. junija naprej) nudile podporo LGBTIQ+ (mladim) osebam, ki bodo targetirane.

K prijavi vabimo vse, ki ste pripravljene_i prevzati vlogo podporne osebe (mladim) LGBTIQ+ osebam oziroma vlogo mediatorke_ja med policijo in mladimi, ki so doživeli napad na dan povorke Parade ponosa.«

Starejše novice