Pozivi k bojkotu trgovin, ki so se prejšnji teden začeli na Hrvaškem in v enem dnevu povzročili 50-odstotni padec prometa, so pritegnili pozornost v celotni regiji.
Tako so pozivi spodbudili podobne pobude tudi v Bosni in Hercegovini, kjer so bojkot trgovin napovedali za ta petek. V Sloveniji pa na družbenih omrežjih že odzvanja vse več pozivov k sodelovanju v tovrstnih akcijah.
Ljudje namreč vse glasneje opozarjajo na nesprejemljive podražitve, ki v zadnjih letih močno obremenjujejo njihove denarnice.
To še posebej jasno pokaže primerjava trenutnih cen, s cenami izpred petih let. Kolikšnih podražitev smo tako trenutno deležni?
Od skoka cene mleka, do skute in čokolade
Uporabnica družbenega omrežja TikToka z imenom Sladkabanana je v viralen videoposnetek vključila primerjavo trenutnih cen izdelkov iz letaka izpred petih let. Njena ugotovitev je jasna: živila so postala občutno dražja.
Med najbolj izstopajočimi primeri je lahka nepasirana skuta Spar, ki se je s prvotnih 1,69 evra podražila na 2,49 evra, kar pomeni več kot 47-odstotno rast.
Surovo maslo Spar je zabeležilo 27-odstotno podražitev in danes stane 2,79 evra. Podobno je pri Müllerjevem mlečnem rižu, ki je iz 0,78 evra skočil na 1,17 evra, ter pri Alpskem mleku, katerega cena se je skoraj podvojila, saj je iz 0,84 evra narasla na 1,59 evra.
Podražitvam niso ubežali niti osnovni izdelki in sladkarije
Znatne podražitve so doletele tudi mesne izdelke. Hrenovke Golica, ki so bile pred petimi leti na voljo za 1,89 evra, zdaj stanejo 2,59 evra. Cena tune v oljčnem olju Rio Mare pa je iz 4,78 evra narasla na kar 6,39 evra.
Tudi osnovni prehrambni izdelki za pripravo jedi niso ostali nedotaknjeni. Sladkor Agragold je danes dražji za 60 odstotkov in stane 1,59 evra, medtem ko je priljubljeni kečap Spar z 1,28 evra narasel na 1,79 evra.
Za marsikoga še posebej boleče so podražitve priljubljenih prigrizkov in sladkarij. Žitarice Nesquik so iz 3,08 evra narasle na 4,68 evra, medtem ko je čokolada Milka (250 gramov) zabeležila skok z 2,99 evra na neverjetnih 5,49 evra.
Letos naj bi inflacija znašala skoraj štiri odstotke
Območje z evrom je decembra beležilo 2,4-odstotno medletno inflacijo, je pred dnevi potrdil evropski statistični urad Eurostat. V Evropski uniji je bila inflacija 2,7-odstotna, v Sloveniji pa so lani cene življenjskih potrebščin na letni ravni zrasle za dva odstotka.
Inflacija se v prihodnjih letih ne bo veliko zmanjšala. Letos naj bi znašala 3,9 odstotka, do leta 2028 pa naj bi se po napovedi münchenskega inštituta Ifo in Švicarskega inštituta za ekonomske politike zmanjšala le za 0,4 odstotne točke.