Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti ob 10. obletnici smrti ikonoklasta slovenske poezije in »generala slovenske avantgarde« Tomaža Šalamuna in 8. obletnici Centra za poezijo Tomaža Šalamuna pripravlja več posebnih dogodkov.
Od konca novembra do 27. decembra, ki je datum Šalamunove smrti, se bo pod naslovom Red se je razbežal zvrstilo pet dogodkov, ki bodo počastili njegovo delo, življenje in prispevek k slovenski poeziji.
V nadaljevanju decembra sledijo še trije dogodki. V četrtek, 12. decembra, ob 18. uri, bo v JSKD Skladovnici na Beethovnovi 5 performans Teatra III Ptuj Jaz sem zven, ne ptič v režiji Branke Bezeljak. Teater III se želi s predstavo pokloniti trajni zapuščini enega izmed najodmevnejših pesniških glasov.
Obiskovalci bodo uživali v dinamičnem branju, prepletenim z uglasbitvami Šalamunove poezije, ki jo je uglasbil kantavtor Primož Vidovič. Dogodek bo povezovala novinarka in igralka Petra Bauman.
»Performans oziroma bralno-glasbeno-gledališki večer, s katerim smo se že predstavili na Dnevih poezije in vina, sem zasnovala na podlagi vseh Šalamunovih pesniških zbirk in iz tega ustvarila 'zgodbo' o Šalamunu in Ptuju, saj so njegovi stari starši močno zaznamovali javno življenje med obema vojnama, njegov oče pa je bil eden izmed najboljših dijakov ptujske gimnazije.
V izboru pesmi sem poskusila izpostaviti motive pesnikovega življenja, družine, njegovih odnosov do bližnjih in eksplozije besed – pesmi,« pojasnjuje Branka Bezeljak, ki je ob režiji zaslužna tudi za scenarij in izbor Šalamunove poezije v predstavi.
V četrtek, 19. decembra, ob 19. uri bodo v Centru za poezijo Tomaža Šalamuna obiskovalci uživali v koncertu Šalamunovih pesmi in predstavitvi LP-ja pesnika, pisatelja in kantavtorja Mateja Krajnca, ki je uglasbil 15 Šalamunovih pesmi, objavljenih v chapbooku Vse kar sem objel je ušlo in pozneje v dvojezični izdaji In povsod je bil sneg. 19. decembra bodo skladbe izšle tudi na vinilni plošči in v digitalni obliki.
»Uglasbitve Šalamunovih pesmi so nastajale v letih številnih druženj z njim in njegovo poezijo, pričujoče pa posebej ob izidu chapbooka Vse kar sem objel je ušlo, ko je v januarju 2020 nastal tudi istoimenski performans v družbi zasedbe VIA TŠ.
Uglasbitve na pričujoči plošči so tretja različica uglasbitev teh pesmi, ki je nastala letos zgodaj jeseni prav za to ploščo. Ker je bil pesnik izjemno širok, zanimiv in duhovit človek, je taka tudi njegova poezija in kot taka prav ukrojena za moj nekolikanj bolj svojstven način uglasbitve. Bilo je zahtevno, a prijetno in nadvse navdihujoče delo.
Ker sem zvečine improvizator in mi tak način dela tudi najbolj leži, pomeni to, da občinstvo ne bo nujno slišalo identičnih prijemov, kot so na plošči,« je o uglasbitvi pesmi povedal Matej Krajnc. Z avtorjem se bo pred koncertom o uglasbitvi ter o razmerju med glasbo in poezijo pogovarjal pesnik in prevajalec Jure Potokar.
Vrhunec Šalamunovega meseca decembra bo v petek, 27. decembra, na dan Šalamunove smrti, ko bo ob 20. uri v Centru za poezijo Tomaža Šalamuna dogodek Visoka gora, bele luči, na katerem bodo zadnjo Šalamunovo pesniško zbirko, napisano v septembru 2014, premierno predstavili Šalamunovi prijatelji in pesniški sopotniki Karlo Hmeljak, Urška Kramberger, Miklavž Komelj, Ana Pepelnik in Gregor Podlogar.
Dogodek bo povezoval programski vodja Centra za poezijo Tomaža Šalamuna in urednik pesniške knjižice Miha Maurič.
»Delo Visoka gora, bele luči je v celoti nastalo v roku enega tedna septembra 2014, tri mesece pred pesnikovo smrtjo. Chapbook vsebuje 44 pesmi, ki jih je Šalamun narekoval slikarki Metki Krašovec.
Pesmi odlikuje živost abstraktnih podob, nenavadnih miselnih povezav in predstavlja nadaljevanje poetike, značilno za zadnje Šalamunovo ustvarjalno obdobje, ki je bilo dodobra predstavljeno v dvojezični knjigi In povsod je bil sneg / And all around there was snow, le da so pesmi v Visoka gora, bele luči nekoliko krajše in bolj koncizne.
Gre za obvezno čtivo tako za vse ljubitelje veličastnega Šalamunovega pesniškega opusa, ki se s temi pesmimi tudi zaključuje, kot tudi za tiste, ki bodo to šele postali,« je o chapbooku povedal njegov urednik Miha Maurič.
Za naslovnico je poskrbela pesnikova hči Ana Šalamun.