Ljubljanainfo
Čet, 6.2.2025 14:00
Dogodek je močno pretresel javnost in sprožil razmislek o tem, kako dobro smo v resnici pripravljeni na nevarne dogodke.

V luči nedavnega požara v Dijaškem domu Ivana Cankarja, kjer so bila ogrožena človeška življenja, kjer je bila potrebna obsežna evakuacija in povzročena velika materialna škoda, se je znova odprlo vprašanje požarne in vsesplošne varnosti. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Ljudje se tako ta hip intenzivneje sprašujejo o lastni varnosti in varnosti svojih najbližjih – tako doma kot v službi, šolah, vrtcih, trgovskih centrih in drugih javnih ustanovah. 

Kako dobro so zavarovani prostori, v katerih preživljamo večino dneva? So intervencijske poti proste? So gasilni aparati dostopni in v brezhibnem stanju? 

Vse to so ključna vprašanja, ki bi si jih morali zastavljati, ne le ob izrednih dogodkih, temveč preventivno, da bi preprečili (naj)hujše.

To je dobro imeti doma

Ena od ljubljanskih spletnih trgovin z gasilsko opremo je sporočila, da se po takih dogodkih vedno nekoliko poveča zanimanje za gasilne opreme za domačo rabo, kot je denimo požarna odeja.

Narejena je iz ognjeodpornega materiala in plamene 'zaduši' s preprečevanjem dostopa kisika.

Še posebej je uporabna pri vžigu olja ali maščobe v ponvi – kjer je gašenje z vodo izjemno nevarno – ter pri zaščiti osebe, če ji zagorijo oblačila.

Štejejo sekunde ...

Bolj v ospredju so tudi vprašanja o prehodnosti intervencijskih poti do stanovanjskih in javnih objektov, kot so šole, vrtci, zdravstveni domovi in nakupovalni centri. 

Ne le v primeru požara, temveč tudi za druge nujne primere, kot so reševanja iz dvigal, tehnična posredovanja in iskanje dostopa do obnemoglih oseb, je ključno, da so intervencijske poti vedno proste.

Naša ekipa je preverila prehodnost intervencijskih poti na več lokacijah po mestu – s posebnim poudarkom na dostopnosti do osnovnih šol, vrtcev in zdravstvenih domov.

Šentvid

Na Osnovni šoli Šentvid je bil dostop za intervencijska vozila v času našega obiska zagotovljen. Na nobenem območju namreč ni bilo napačno parkiranih vozil ali drugih ovir.

Na severnem delu stavbe pa sta bili na rumeni talni označba v obliki X, ki označuje območje, kjer je ustavljanje ali parkiranje prepovedano, delno parkirani dve vozili.

Zraven njiju je bilo na mestu, ki tudi ni bilo namenjeno parkiranju, parkirano še tretje, vsi trije skupaj pa so zapirali dostopno pot.

OŠ Šentvid: Dve vozili vozila sta delno parkirali na rumeni oznaki, ki prepoveduje ustavljanje in parkiranje. Tretje vozilo pa je tudi napačno parkirano, Vsa tri zapirajo enega od dostopov do šolske stavbe.

Ravnatelju šole smo poslali sliko, ki prikazuje to stanje in ga prosili za komentar oziroma pojasnila. Povedal je, da se ne zgodi prav pogosto, da so na območju s fotografije vozila parkirana napačno. Zagotovil je tudi, da zaradi situacije v zvezi s katero se zanimamo, ni ogrožen dostop intervencijskih vozil do šolske stavbe.

V neposredni bližini je Zdravstveni dom Ljubljana – Šentvid, kjer so bile intervencijske površine proste.

Bežigrad

Odpravili smo se za Bežigrad, in sicer v zgoščen stanovanjski predel na Peričevi ulici, kjer je tudi precej poslovnih prostorov, v katerih prevladujejo zdravstvene dejavnosti.

Intervencijske poti med in okoli objektov so bile proste, z izjemo intervencijske poti ob Peričevi ulici 35, kjer je ena od vstopnih točk za nujne službe za celoten omenjen kompleks

Intervencijsko površino so blokirala tri vozila: beli BMW ter črn in siv Audi. Rešilec, gasilci, policija ali druge nujne službe po tej poti ne bi mogli dostopati.

BMW in dva Audija so ogrožali dostop intervencijskim vozilom.

V neposredni bližini je Kržičeva ulica, na kateri je Zdravstveni dom Ljubljana – Bežigrad, kjer so bili v času našega obiska vsi nujni dostopi zagotovljeni. 

V bližini je še Vrtec Mladi rod, enota Kostanjčkov vrtec, kjer tudi ni bilo očitnih blokad za nujne dostope.

Fužine

Na Fužinah je bil dostop do Zdravstvenega doma Ljubljana – Fužine povsod sproščen, prav tako so bile prosto prehodne intervencijske poti do Srednje šole za gastronomijo in Turizem Ljubljana, Osnovne šole Fužine, tudi do Vrtca Pedenjped – enota Fužine je bil dostop, če bi prišlo do intervencije, neoviran. 

V še eni šoli tega območja - Osnovna šola Martina Krpana, je imela proste prehode in intervencijske dovoze. 

Intervencijska pot pri Zdravstvenem domu Ljubljana - Fužine

Polje in na Vevče 

Vrtec Pedenjped, enota Pedenjcarstvo, Osnovna šola Kašelj in Zdravstveni dom Polje: na omenjenih lokacijah na intervencijskih površinah ni bilo parkiranih vozil, ali kakšnih drugih ovir, ki bi preprečevale normalen dostop.

Komentarji (1)

Maks (ni preverjeno)

Pojdite gledat v večernem času, ko so vse poti /zelenice, pločniki zapolnjeni z pločevino. V Štepanjskem se površina pred šolo Kdk spremeni v največje parkirno mesto v naselju, prav tako vse zelenice ob Pesarski cesti, še posebej pri novih športnih centrih

Starejše novice