Vlada se pripravlja na močno omejitev pogojev za kratkoročno oddajanje nepremičnin prek spletnih platform, kot sta Airbnb in Booking. V nastajanju je nova zakonodaja, ki bo zmanjšala skupno dovoljeno število dni za oddajanje stanovanja v kratkoročni najem.
Združenje sobodajalcev opozarja, da stanovanjska problematika v Ljubljani ne sme določati zakonodaje za celotno državo, ter kritizira morebitno omejevanje njihove dejavnosti.
Gospodarski minister Matjaž Han trdi, da je država dosegla soglasje za urejanje tega področja. Ena ključnih sprememb naj bi bila omejitev števila dni, ko je dovoljeno oddajati stanovanje v kratkoročni najem. Trenutno velja petmesečna omejitev za fizične osebe, medtem ko za pravne osebe omejitev praktično ne obstaja.
Če ste tuji turist in za letošnje poletje načrtujete obisk Ljubljane, z iskanjem primerne nastanitve ta trenutek še ne boste imeli težav. Med 13. in 20. julijem je samo na platformi Airbnb denimo na voljo skoraj 750 stanovanj, cene pa se gibljejo od 80 pa vse do krepko preko 200 evrov na noč.
Takšna vrsta oddajanja je za sobodajalce seveda neoprimerno donosnejša od običajnega dolgotrajnega najema, s katerim za majhno stanovanje v Ljubljani zaslužijo zgolj nekaj sto evrov mesečno, preko spletnih platform za krakoročni najem pa lahko brez težav tak znesek v žep pospravijo zgolj v nekaj dneh.
Združenju sobodajalcev se tresejo hlače
Združenje sobodajalcev opozarja, da je njihova dejavnost »pomemben steber slovenskega turizma« in izpostavlja, da »omejevanje njihovega poslovanja lahko negativno vpliva na turizem«.
Prav tako poudarjajo, da težave s stanovanjskim trgom v Ljubljani ne morejo biti osnova za zakonodajo, ki bi vplivala na celotno državo.
Ministrstvo ocenjuje, da bo nova zakonodaja pripravljena za medresorsko usklajevanje v dveh mesecih, vendar pa opozarja, da bo za reševanje problematike stanovanjskega trga potrebno več ukrepov, kot je gradnja novih stanovanj in uvedba nepremičninskega davka.
Pa tole ni rešitev. Niti novogradnja neprofitnih stanovanj. Edina rešitev je v tem , da se decentralizira Ljubljano, saj niti infrastruktura ne prenese več tega.