V Ljubljani je vsako leto več uličnih beračev, sploh v samem središču mesta, na Čopovi ulici, na Bavarskem dvoru, pa na nabrežju Ljubljanice ob lepih lokalih in na postajališčih mestnih avtobusov, kjer so berači ugotovili, da jim ljudje ne uidejo prehitro.
»Daj mi za sendvič, že dva dni nisem jedel,«
hodijo za ljudmi in jih prosijo.
»Rabim za avtobus do doma, zbiram denar,«
drugi hodi za ljudmi, nekateri pa čepijo ali klečijo na tleh z iztegnjenimi rokami in prosijo:
»Imate kaj drobiža?«
Beračijo tudi mlade ženske, da rabijo denar za plenice in otroško hrano, pa tudi mlajši otroci, ki stegujejo roko in govorijo: »Denar«. Seveda ni vsako beračenje vsiljivo, nekateri slonijo ob stenah, klečijo na tleh ... Verjetno je to, kdaj postane beračenje vsiljivo, pravzaprav stvar naše osebne presoje.
Kazen za beračenje
Na Policiji so nam pojasnili, da zakon o varstvu javnega reda in miru opredeljuje beračenje na javnem kraju kot prekršek zgolj, če je storjeno na vsiljiv ali žaljiv način.
V 9. členu zakona je zapisano: Kdor na vsiljiv ali žaljiv način koga nadleguje z beračenjem za denar ali druge materialne dobrine, se kaznuje z globo 41,73 evra.
Medtem pa prosjačenje za miloščino na način, da nekdo stoji z iztegnjeno roko, kleči in podobno, ni prekršek, saj ne gre za aktivno dejanje zoper drugo osebo in zaradi tega tudi policist nima zakonskih pooblastil za ukrepanje zoper te osebe. Beračenje pa postane prekršek, če kršitelj na vsiljiv ali žaljiv način nekoga nadleguje in zahteva, da mu izroči denar ali druge materialne dobrine, še dodajajo na policiji.
Poleg policije berače nadzoruje tudi mestno redarstvo.
»Problematika vsiljivega beračenja, glede na povečano število obiskovalcev v mestnem središču, ne izstopa.«
Predvsem ob koncih tedna in v nočnem času so se z namenom preprečitve tovrstnih odklonskih pojavov izvajali poostreni nadzori, ki so bili usmerjeni v preventivno delo, opazovanje mestnega središča, kjer je največkrat prihajalo do tovrstnih odklonskih pojavov, in pa sodelovanje z meščani, pa pravijo redarji.
Odklonsko vedenje, poleg beračenja, so še nedovoljeno grafitiranje, kampiranje, nedostojno vedenje na javnem kraju, nedostojno vedenje do uradne osebe, nedostojno razkazovanje in občevanje, neupoštevanje odredbe, vandalizem in uporaba karbida.
Ostali prekrški zoper javni red in mir
Tabela pokaže, da so največ ukrepov zaradi vsiljivega beračenja izvedli leta 2021, kar 21, medtem ko so lani proti beračem ukrepali le sedemkrat.
Vidimo še, da grafitarje ujamejo poredko, lani nobenega, leto prej pa le dva.
Zanimivo je še nedovoljeno kampiranje, ki je očitno v upadu – če so leta 2020 izvedli 32 ukrepov, so jih lani le pet.
Prav tako se je očitno končalo nedostojno razkazovanje in občevanje na javnem kraju – leta 2020 so pri tem početju ujeli kar 13 oseb, lani pa nikogar.
Žalostno, da beracis ker nimaš za kruh, država golob poskrbi da bomo imeli dovolj za prezivljanje