Že za lansko leto je bila predvidena ureditev tako imenovane aleje Žale, ki bo povezovala stari in novi del pokopališča Žale.
»Na odseku ceste, ki pelje skozi pokopališče, bomo uredili vodenje pešcev in kolesarjev. Cesta bo po prenovi odprta le za javni potniški promet ter intervencijska vozila.
Uredili bomo tudi površine za pešce in kolesarje na odseku med območjem pokopališča in severno obvoznico,« piše na spletni strani Mestne občine Ljubljana.
Ta je zdaj objavila javno naročilo za ureditev aleje ter rekonstrukcijo Tomačevske ceste z zunanjo ureditvijo ob osrednji aleji.
Tomačevski se nadalje obeta nova prometna ureditev, izbrani izvajalec pa bo moral dela dokončati najpozneje v roku 300 kolesarskih dni od uvedbe v delo.
Če se orientiramo po popisu del, potencialnega izvajalca čakajo pripravljana in zemeljska dela; priprava sadilnega dela; ter, končno, sadilna in setvena dela.
Stroški in poškodbe
Sicer pa bo njena temeljna značilnost belina, sama aleja pa bo obrobljena z obojestranskima nizoma ozelenjenih kaskad. Kamnito tlakovanje so zmanjšali: tako iz strahu pred njegovim mazanjem ter poškodbami (biti bo morala prevozna za avtobus in verjetno tudi vzdrževalna vozila) kot tudi zato, da bi prihranili denar.
Površine iz naravnega kamna so torej znatno reducirali z bistveno večjimi ploskvami asfalta. Kamnite površine v novem projektu predstavljajo 1070 kvadratnih metrov; to je malce več kot 37 odstotkov. Prvotno je bilo zamišljeno, da bodo 100 odstotkov površine belih kamnitih kock, kar je 2836,5 kvadratnega metra površine.
Asfalt, ki ga v izvedbenem projektu ni bilo, naj bi tako obsegal 62,3 odstotka celotne površine osrednje aleje.