Ljubljanainfo podkast #5: Večjezična umetnica, ki navdušuje na svetovnih prizoriščih

| v Scena

Slovenija ima v svetu filma, glasbe in gledališča svoje talente, eden najbolj prodornih pa je v zadnjih letih nedvomno Alya Elouissi – slovensko-alžirska igralka, pevka, tekstopiska in model, ki ustvarja med Ljubljano, Londonom in Moskvo.

Že od otroštva je vpeta v umetniški svet, danes pa se podpisuje pod projekte, ki segajo od hollywoodskih uspešnic do mednarodnih festivalov.

Od otroških odrov do mednarodnih priložnosti

Alya je svojo igralsko pot začela zelo zgodaj, ko se je pridružila lokalni gledališki skupini. Leta 2007 je prejela nagrado za najbolj obetavno igralko na Otroškem festivalu gledaliških sanj v Ljubljani, pozneje se je udeleževala igralskih šol, delavnic in seminarjev po Sloveniji in tujini ter sodelovala v številnih kratkih filmih in gledaliških predstavah.

Pri 19 je odšla v London, kjer je hitro našla svoje mesto v tamkajšnji gledališki in filmski sceni. Nastopila je v številnih predstavah, oglasih, glasbenih videospotih in televizijskih projektih. Med njenimi vidnejšimi vlogami so sodelovanja pri filmih Wonder Woman, Bridget Jones’s Baby, Barbie, indijski romantični uspešnici Ae Dil Hai Mushkil ter pri serijah Silent Witness, Black Mirror, Guilt in Goodbye Blue Michael.

Kot ena od izbranih igralk je sodelovala v programu Short Film Corner na filmskem festivalu v Cannesu, leta 2016 pa je predstavljala Slovenijo na Mednarodni poletni šoli gledališke zveze Ruske federacije.

Leta 2017 je bila sprejeta na Russian Institute of Theatre Arts – GITIS, kjer je študirala igro v razredu Mindaugasa Karbauskisa. Diplomirala je leta 2021 in danes deluje med tremi državami – Slovenijo, Veliko Britanijo in Rusijo.

Alya tekoče govori šest jezikov – angleško, francosko, rusko, slovensko, arabsko in srbsko – osnovno znanje pa ima tudi iz španščine, italijanščine in poljščine. Leta 2019, 2021 in 2022 je bila uradni obraz Festivala jezikov v Ljubljani.

dsc_9074.jpg
dsc_9080.jpg
dsc_9088.jpg
dsc_9010.jpg
dsc_9020.jpg
dsc_9030.jpg
dsc_9056.jpg
dsc_9063_0.jpg
Foto: Miloš Vujinovič

Močan glas tudi v glasbenem svetu

Alya Elouissi ni le igralka. V svet glasbe se je podala že v otroštvu, ko je pri šestih začela peti v zborih, pri enajstih pa je začela vokalno izobraževanje, ki je oblikovalo njen prepoznaven glas.

Leta 2019 je izdala svoj prvi EP My Love, singel Fool for You pa je bil predvajan na radijskih postajah po Angliji, ZDA, Mehiki in Braziliji. Njen prvenec The One je prejel odlične ocene glasbenih portalov in radijskih urednikov.

Na festivalu FENS 2019 je s skladbo Iz Rusije z ljubeznijo osvojila tretje mesto, pozneje pa je začela sodelovati z založbo Dallas Records. Leta 2022 je izdala slovenski singel Dvignem krila, v sodelovanju z Neisho, ter njegovo akustično različico.

Nastopila je tudi na festivalu Melodije morja in sonca 2023 s skladbo Valovim, ki je postala Hit tedna na italijanskem Radiu Rai v Trstu.

Leta 2024 je Alya predstavila svojo prvo afrobeat skladbo Give Me Your Time, ki jo je ustvarila z londonskim pevcem Romelom in producentom Slic Vicom. Kot prva slovenska izvajalka v afrobeat žanru je skladbo popeljala na številne uradne Spotify lestvice, med drugim Top 100 Nigeria, Best of Nigeria 2024, videospot pa je bil predvajan na MTV Base West, HipTV in SoundcityTV.

V začetku leta 2025 je kot edina slovenska predstavnica nastopila na festivalu Biser Jadrana, kjer je predstavila pesem V srcu Jadrana. Pesem je kmalu prejela nagrado Hit tedna na Radiu Rai v Trstu in zmagala v natečaju Pesem in pol na Radiu Koper.

Uspešna tudi na modni pisti

Alya ima večletne izkušnje kot model. Delala je na modnih revijah, v oglasnih kampanjah, editorialih in video produkcijah. Med njenimi zadnjimi sodelovanji so kampanje Little Shilpa – Feral Nation (dizajnerka, znana po kreacijah za Lady Gaga), World Duty Free, Studio Salon Education, Woodhouse, Sleekster Club in druge.

V Ljubljanainfo podkastu #5 se skupaj z Alyo podajte na popotovanje skozi njeno življenje: od prvih korakov umetniškega ustvarjanja pa do današnjega dne, ko žanje, kar je nekoč sejala.

Preberite še

Komentarji

Komentarji

Lokalno

Vse v Lokalno

Šport

Vse v Šport

Politika

Gospodarstvo

Slovenija

Scena

Svet

Vse v Svet

Kronika

Vse v Kronika

Kultura

Vse v Kultura